Infarma: lista leków refundowanych nowa, ale na niej - nic nowego

Od czwartku (1 marca) obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej dodatkowo 216 leków, stosowanych w terapii cukrzycy, astmy, jaskry i nowotworów.

Obok publikacji obwieszczenia resort zdrowia dołączył informację na temat obniżek i podwyżek dopłat pacjentów dla poszczególnych produktów leczniczych. Wynika z niej, że spadły ceny 139. leków. Jednym z obszarów nowelizacji listy było także rozszerzenie wskazań do zastosowania leków, wykraczających poza wskazania rejestracyjne.

- Niepokój budzi fakt, iż lista przedstawiona po dwóch miesiącach funkcjonowania ustawy nie stanowi - z punktu widzenia dostępu pacjentów do nowoczesnego leczenia i innowacyjnych terapii - żadnego kroku naprzód. Wpisane na nią leki są jedynie przywróceniem stanu z końca 2011 r., choć Ministerstwa Zdrowia deklaruje, że dostęp do innowacyjnego leczenia stanowi jeden z głównych celów wprowadzanej reformy - ocenia Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że oszczędności w systemie na lekach pozostających od wielu lat na rynku, zostaną przeznaczone na sfinansowanie nowych terapii. Tymczasem, zdaniem dyrektora Sztwiertni, na marcową listę żadnej nowej terapii nie wprowadzono.

Krytykowany jest także tryb wprowadzania listy. Informacja o zamierzeniu zmiany obwieszczenia i przedstawienie projektu zmian powinny ukazać się, zgodnie z deklaracjami ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, 10-14 dni przed jej wejściem w życie. Tradycyjnie resort opublikował projekt wykazów refundacyjnych kilka dni przed dniem ich obowiązywania.

Według przepisów ustawy refundacyjnej, nowelizacja wykazów odbywać się będzie co dwa miesiące. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH