Indeks leków początkiem czy końcem ich reeksportu?

Coraz częściej w polskich aptekach brakuje leków dla pacjentów. Winnym takiego stanu rzeczy jest rozwijający się reeksport leków (zwany także eksportem równoległym). Od października 2014 r. trwają prace nad kolejną nowelizacją prawa farmaceutycznego, której celem jest wyeliminowanie tego zjawiska - przypomina mec. Wiktor Krzymowski z międzynarodowej kancelarii prawnej Baker & McKenzie.

Wcześniej odrzucono propozycję Naczelnej Izby Aptekarskiej o prawnym usankcjonowaniu obowiązku dostaw do hurtowni i aptek. Nowym pomysłem zapewnienia pacjentom dostępu do leków jest wprowadzenie indeksu leków.

Reeksport polega na kupowaniu leków w państwach członkowskich UE, w których są tańsze i sprzedawaniu ich w tych państwach członkowskich, w których są one droższe. Zjawisko to zasilane jest przez niekomplementarne względem siebie systemy refundacji leków, które funkcjonują w różnych krajach.

Problem ten dotyczy bowiem głównie właśnie leków refundowanych, posiadających sztywne ceny. W Polsce problem ten jest o tyle poważny, że ceny leków należą do jednych z najniższych w Unii Europejskiej.

Eksport równoległy uderza nie tylko w zdrowie polskich pacjentów, ale także w przychody wytwórców leków, w stosunku do których stanowi to konkurencyjny kanał dystrybucyjny. Jak nietrudno sobie wyobrazić, jego beneficjentami są zagraniczni pacjenci oraz sami reeksporterzy.

Pomysłów było już wiele
Najbardziej znanym jest praktyka pewnego wytwórcy, który sprzedawał dany lek do apteki, pod warunkiem przesłania przez farmaceutę odpowiednio zanonimizowanego skanu recepty lekarskiej.

Również przy okazji ostatniej nowelizacji prawa farmaceutycznego, implementującej tzw. dyrektywę fałszywkową, Naczelna Izba Aptekarska próbowała przeforsować usankcjonowanie obowiązku dostaw do aptek i hurtowni.

Zarówno rząd, jak i parlament dostrzegli problem. Jednakże propozycja ta została odrzucona z uwagi na to, że de facto wywoływałaby skutek odmienny od zamierzonego. Zwiększenie bowiem produkcji leków w sposób oczywisty mogłoby nasilić zjawisko reeksportu.

Nie tylko Polska stoi przed tym dylematem. Za granicą próbowano poradzić sobie z reeksportem leków poprzez m.in. wprowadzenie systemu podwójnych cen (Hiszpania). Poskutkowało to jednak wszczęciem w 2001 roku postępowania przez Komisję Europejską przeciwko jednemu z wiodących koncernów farmaceutycznych.

Obecnie również na Słowacji rozważanie jest ograniczenie wywozu leków. Według doniesień tamtejszej prasy, w Brukseli już pojawiają się nieoficjalne głosy niezadowolenia.

Nowa koncepcja
zakłada, że hurtownik chcący wywieźć znajdujące się na liście leki poza granice Polski, w tym również do innych krajów Unii Europejskiej, będzie obowiązany zgłosić taki zamiar Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH