Igor Radziewicz-Winnicki: pozytywne rekomendacje leków zbyt kosztowne dla MZ Fot. Archiwum

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wysłał do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji list, w którym przestrzega działającą przy AOTMiT Radę Przejrzystości, by nie wydawała tylu pozytywnych opinii o drogich lekach.

"Minister z niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową" - napisał Igor Radziewicz-Winnicki w liście, do którego dotarła Gazeta Wyborcza. Poucza w nim członków Rady Przejrzystości, że o skutecznych, ale bardzo drogich lekach (kuracja za kilkaset tysięcy, a nawet milion złotych rocznie) opinia powinna być negatywna.

Wyjaśnia również, że pozytywne rekomendacje "stawiają ministra zdrowia w bardzo trudnej sytuacji", bo podsycają żądania pacjentów, by lek objąć refundacją. "Pacjenci nie przyjmują argumentu ekonomicznego" - ubolewa wiceminister.

Prof. Tomasz Pasierski, przewodniczący Rady, nie chce komentować listu do czasu spotkania z wiceministrem. Ma do niego dojść w poniedziałek (2 lutego).

Czy Radziewicz-Winnicki zagrozi członkom Rady, że ich odwoła? - zastanawia się Wyborcza i dodaje, że ustawa zdrowotna daje mu takie prawo, jeśli uzna, że nie wypełniają dobrze swoich obowiązków.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH