IQS dla PKPP Lewiatan: Polaków nie będzie stać na wykupienie leków

Jeśli wydatki państwa na dopłaty do leków zostaną ograniczone, dla jednej trzeciej Polaków zrealizowanie recepty będzie oznaczać rezygnację z innych wydatków, np. opłat za prąd, gaz i wodę czy jedzenia. 20% natomiast nie wykupi wszystkich przepisanych im leków – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez grupę IQS na zlecenie PKPP Lewiatan.

Multimedia

Wyniki sondażu

5,96 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

89% badanych uważa, że decyzja rządu o ograniczeniu wydatków na refundację leków do 17% budżetu NFZ za świadczenia zdrowotne jest niesłuszna. Taki zapis zawiera przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia ustawa o refundacji leków.

Wielu ekspertów ocenia, że w efekcie wprowadzenia ustawy refundacyjnej dopłaty pacjentów do leków wzrosną. Te oceny oparte są na prognozach, zakładających, że producenci leków nie obniżą ich cen. Podobnie założono w badaniu, informując pacjentów odpowiadających na pytania, że zapłacą  w przyszłym roku średnio o 18 proc. więcej za leki refundowane.

Połowa badanych przekonanych, że ceny leków wzrosną, argumentuje iż wielu chorych, a zwłaszcza emerytów nie stać na leki. 1/3 nie zgadza się z pomysłami rządu, bo pieniądze na refundację pochodzą ze składek, więc nie powinno się ograniczać wydatków na refundację. 10% podkreśla, że taniej jest wziąć tabletkę niż zaniechać leczenia i iść potem do szpitala. 

Dla 34% podwyższenie opłat za leki będzie się wiązać z koniecznością rezygnacji z innych wydatków podstawowych (jedzenie, opłaty), dla 23 % z ograniczeniem przyjmowania leków i wyborze tylko niektórych z nich, dla zdecydowanej mniejszości z koniecznością zaniechania leczenia (4%) oraz skorzystania z pomocy finansowej (5%) rodziny, znajomych, bądź instytucji pomocowych.

Z badania wynika, że zakup leków stanowi poważne obciążenie dla osób starszych w wieku 55-70 lat. Dla połowy respondentów natomiast ich koszt stanowi ważną cześć domowego budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH