IMS: szpitalny rynek leków na plusie

Wartość sprzedaży leków do szpitali (w cenach producenta netto) w 2012 roku wzrosła o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła niemal 3,2 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

- Warto odnotować, iż jest to kolejny rok, w którym obserwuje się wzrost sprzedaży. Co więcej, segment szpitalny, analizując od roku 2007, rośnie średnio rocznie rośnie na poziomie 9,3 procent - komentuje Przemysław Krajewski, ekspert IMS Health.

Segment szpitalny w istotnym stopniu jest uzależniony od poziomu publicznych nakładów, a jego dynamika w głównej mierze zależy od zakresu finansowania przez NFZ. W ostatnich latach wydatki na programy terapeutyczne znacząco rosły, co przełożyło się na wzrost sprzedaży, który w 2012 roku w największym stopniu zależał od wzrostu cen produktów i wzrostu sprzedaży preparatów już obecnych na rynku.

Segment szpitalny dzieli się na dwa obszary: zakupów bezpośrednich (od producenta) oraz zakupów pośrednich (od hurtowni). - Wartościowy udział zakupów bezpośrednich w całkowitych zakupach dokonanych przez apteki szpitalne w 2012 roku osiągnął około 18% - mówi Przemysław Krajewski. - Wartość udziału pierwszych pięciu dystrybutorów przekroczył 72%. Możemy więc mówić o stosunkowo dużej koncentracji tego segmentu.

Największe zmiany wartości sprzedaży obserwujemy w klasie L - leków przeciwnowotworowych i immunomodulujących. W tej klasie najsilniej widać było efekty istotnych zmian cen produktów, zarówno wzrostu cen - głównie w klasach L03B (interferony), L01X (pozostałe leki przeciwnowotworowe), jak również obniżenia cen produktów - głównie w klasach L01C (alkaloidy vinca i ich analogi), L01X (pozostałe leki przeciwnowotworowe). Cztery wiodące produkty pod względem wartości sprzedaży to: Herceptin, Glivec, Mabthera i Sutent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH