IMS: styczeń w aptekach na dużym minusie

W styczniu 2012 roku pacjenci wydali w aptekach o około 24 proc. mniej pieniędzy w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku - wynika z danych firmy analityczno-doradczej IMS Health.

- Od początku stycznia obserwujemy wyraźnie niższe sprzedaże w aptekach. W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 proc. W ujęciu ilościowym rynek apteczny spadł o 22 proc. - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego w styczniu wpłynęło wiele czynników. Głównym było wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku, która wyraźnie zmieniła typowe zachowania pacjentów na przełomie roku i spowodowała wzmożone zakupy leków w grudniu. Wtedy to klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali je na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.  

- Na słabe wyniki sprzedaży aptek w styczniu wpływ miały także opóźnienia w podpisywaniu umów z NFZ, protest lekarzy oraz bardzo niskie temperatury w ostatniej dekadzie miesiąca - tłumaczy ekspert IMS Health.

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach w styczniu, sięgające około 60 proc., IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Ich sprzedaż po czterech tygodniach stycznia wyniosła blisko 20 mln zł, podczas gdy rok wcześniej sięgała niemal 50 mln zł.

Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł w styczniu 16 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym  7 proc. Najbardziej, spadła sprzedaż witamin, minerałów i preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH