IMS podsumowuje zmiany w obwieszczeniach refundacyjnych z 2012 roku

Od początku 2012 roku na listy zostało dopisanych tylko 8 nowych substancji czynnych dostępnych dla pacjentów chorujących między innymi na jaskrę, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroby serca i choroby nowotworowe - wynika z podsumowania tegorocznych nowelizacji wykazów refundacyjnych, dokonanego przez firmę analityczną IMS Health.

Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z zapisów ustawy refundacyjnej w kwestii częstotliwości (raz na dwa miesiące) publikacji nowych wykazów.

W projekcie listopadowej listy refundacyjnej znalazły się 53 nowe leki (wg kodów EAN), z czego w większości są to produkty generyczne lub takie, które wcześniej były finansowane w ramach lecznictwa zamkniętego. Pacjenci z hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego otrzymali dostęp do leczenia nową substancja czynną - degareliks, która jest pierwszą z nowej klasy leków stosowanych w tym schorzeniu. Dwa kolejne wprowadzenia zapewniają szerszą gamę opatrunków dla pacjentów  z trudnogojącymi się ranami oraz ułatwiają stosowanie diet eliminacyjnych u dzieci z alergią pokarmową.

Z projektu został usunięty jedyny lek zawierający substancję czynną torasemidum, o działaniu moczopędnym. Będzie on od 1 listopada dostępny dla pacjenta, podobnie jak jego odpowiedniki obecnie – ze 100% odpłatnością.

W dotychczas opublikowanych obwieszczeniach zmieniały się zarówno ceny zbytu wynegocjowane przez Ministerstwo Zdrowia z producentami, jak również ceny detaliczne, typ odpłatności, liczba i skład grup limitowych. Na zmianę poziomu dopłat pacjentów do leków w kolejnych obwieszczeniach wpływa także zróżnicowana struktura konsumpcji leków w 2012 roku. Zmiany w obszarze grup limitowych, które jako novum pojawiły się wraz z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, dotyczyły zarówno struktury produktowej, jak również liczby samych grup. Liczba grup limitowych wzrosła 
z 293 w pierwszym, styczniowym obwieszczeniu do 325 w ostatnim projekcie list.

W 2012 roku na listy wprowadzonych zostało łącznie 761 paczek leków (wg kodów EAN), w większości generycznych i tylko 68 paczek leków innowacyjnych (wg klasyfikacji IMS). Wśród nich jest 51 takich, które były już refundowane w 2011 roku, następnie zostały usunięte z list styczniowym obwieszczeniem i wróciły w kolejnych edycjach. Producenci wykorzystali zapisy nowej ustawy i w drodze negocjacji z Ministerstwem Zdrowia dopisali do list 728 paczek leków generycznych (wg klasyfikacji IMS).

Z zupełnie nowych molekuł dotychczas nierefundowanych dla pacjentów na listach znalazło się 8 nowych substancji czynnych, stosowanych między innymi w:
- diabetologii (insulinom glargine i insulinom detemirum);
- onkologii (exemestanum, degareliksum);
- okulistyce (tafluprostum);
- chorobach reumatoidalnych (methotrexatum w postaci roztworu do wstrzyknięć podskórnych) oraz osteoporozie (denosumab);
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH