IMS: początek marca w aptekach nadal na minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w zł na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 9 tygodniach 2012 r. o 14 proc. w ujęciu rdr i wyniosła ponad 4,5 mld złotych - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego cały czas wpływa wprowadzenie od 1 stycznia 2012 r. nowej listy leków refundowanych. Pacjenci nadal konsumują zapasy leków, jakie zgromadzili w grudniu ub. r., lekarze zapoznają się z nowymi listami leków refundowanych, a apteki, hurtownie i producenci dostosowują się do wymogów nowej ustawy.

- Rynek apteczny powoli krzepnie w realiach nowej ustawy refundacyjnej. Od początku roku obserwujemy systematyczny, choć powolny wzrost wartości sprzedaży aptek. Wprawdzie na początku marca nadal jesteśmy poniżej wartości z ub. r., jednak spadki nie są już dwucyfrowe. Zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym obserwujemy trend wzrostowy - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Największe spadki sprzedaży IMS Health zanotował w grupie leków na receptę. Na początku marca, narastająco po 9 tygodniach 2012 r., sprzedaż tych leków wyniosła ponad 2,4 mld zł i była o 20 proc. (blisko 600 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 17 proc.

- Wartość sprzedaży leków na receptę cały czas znajduje się znacznie poniżej ubiegłorocznych wyników, ale obserwujemy systematyczne odbudowywanie się sprzedaży leków w tym segmencie. Średnia tygodniowa sprzedaż aptek w tej grupie leków jest obecnie o blisko 40 mln złotych wyższa niż w styczniu - dodaje Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) spadki sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniosły na początku marca (po 9 tygodniach 2012 r.) około 14 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym niecałe 6 procent. To oznacza, że średnia cena tych produktów wzrosła w ciągu roku o ponad 1 zł do 12,81 zł.

W ciągu pierwszych 9 tygodni 2012 r. pacjenci wydali w aptekach na produkty bez recepty ponad 1,5 mld zł, o około 90 mln zł mniej niż rok wcześniej. Najbardziej (o ponad 10 proc.) spadła sprzedaż preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego. Wzrosty wartości sprzedaży zanotowano w grupie preparatów stosowanych na skórę (o około 6 proc.).

- Na słabszą sprzedaż produktów dostępnych w aptekach bez recepty wpływa mniejsza aktywność marketingowa producentów leków i samych aptek, które od 1 stycznia zgodnie z zapisami nowej ustawy zaprzestały, bądź ograniczyły działania promocyjne i reklamowe - dodaje ekspert IMS Health. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH