IMS: początek maja w aptekach nadal na minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w zł na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 18 tygodniach 2012 roku o blisko 10 proc. w ujęciu rdr i wyniosła ponad 9,3 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

- Od ponad czterech miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale powyżej ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym - tu rynek spadł o prawie 10 proc., jak i ilościowym - o 14 proc. W kwietniu średnia tygodniowa wartość rynku aptecznego była od kilkunastu do kilkudziesięciu mln zł niższa niż rok wcześniej, co świadczy o bardzo powolnym odbudowywaniu się sprzedaży leków w aptekach - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach nadal notuje niższą dynamikę niż całkowita sprzedaż aptek. Na początku maja, narastająco po 18 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła ponad 5 mld zł i była o 15 proc. (ponad 860 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 12 procent.

- Chociaż od początku roku obserwujemy systematyczny wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków była w kwietniu o ok. 30 mln zł niższa niż w ubiegłym roku - mówi Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) IMS Health zanotował w ostatnich tygodniach kwietnia wzrosty sprzedaży w ujęciu wartościowym i ilościowym w porównaniu do ubiegłego roku. Dzięki temu, narastająco po 18 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była tylko o 2 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła niemal 3 mld złotych. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o blisko 1 złoty do 12,81 zł.

- Wartość sprzedaży leków bez recepty była po 18 tygodniach tego roku niższa o 10 proc. W ujęciu ilościowym sprzedaż tych leków spadła o 12 proc., natomiast 4-procentowy wzrost wartości sprzedaży zanotowaliśmy w grupie produktów nielekowych - dodaje ekspert IMS Health. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH