IMS: początek czerwca w aptekach nadal na minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w złotych na poziomie cen detalicznych brutto) spadła po 23 tygodniach 2012 roku o ponad 9 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła około 11,9 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Po ponad 5 miesiącach tego roku całkowita sprzedaż z aptek osiągnęła prawie 11,9 mld zł i była niższa od ubiegłorocznej o około 13 proc. w ujęciu ilościowym, a wartościowo o około 9 proc.

- Od ponad pięciu miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale powyżej ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym - tu rynek spadł o ponad 9 proc., jak i ilościowym - o 13 proc. W maju średnia tygodniowa wartość rynku aptecznego była o ponad 20 mln zł niższa niż rok wcześniej, co świadczy o bardzo powolnym odbudowywaniu się sprzedaży leków w aptekach, głównie za sprawą leków na receptę - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach nadal notuje niższą dynamikę niż całkowita sprzedaż aptek. Na początku czerwca, narastająco po 23 tygodniach 2012 roku, sprzedaż tych leków wyniosła 6,5 mld zł i była o blisko 14 proc. (mld zł) mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł prawie 11 proc.

- Chociaż od początku roku obserwujemy systematyczny wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków była w maju o blisko 30 mln zł niższa niż w ubiegłym roku - mówi Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) IMS Health zanotował w maju i na początku czerwca wzrosty sprzedaży w ujęciu wartościowym i niewielkie spadki w ujęciu ilościowym (w porównaniu do ubiegłego roku). W ich wyniku, narastająco po 23 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była tylko o 1 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 3,7 mld zł. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie o blisko 1 zł do 12,84 zł.

- Produkty dostępne w aptekach bez recepty znacznie szybciej niż leki na receptę powracają do wzrostów. Od kilku tygodni notujemy sprzedaże nieznacznie wyższe niż rok wcześniej, choć w ujęciu ilościowym nadal jesteśmy poniżej ubiegłorocznych sprzedaży - dodaje ekspert IMS Health. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH