IMS: pacjenci w wieku 75+ wykupli w 2015 r. leki na receptę za 4,3 mld zł FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak wynika z danych firmy IMS Health wartość leków na receptę (Rx) - liczona w cenach detalicznych brutto - wykupionych w 2015 roku przez pacjentów w wieku 75+ wyniosła 4,3 mld zł.

Wartość leków Rx wykupionych przez grupę pacjentów 75 + ze zniżką to 2,5 mld złotych, z czego 0,8 mld złotych to wydatki poniesione przez pacjentów, a 1,7 mld złotych to kwota refundacji tych leków, poniesiona przez NFZ , natomiast wydatki na leki dostępne na receptę, ale wykupione pełnopłatnie (100%) wyniosły  1,8 mld złotych.

Pacjenci 75+ kupili w minionym roku 189 mln opakowań leków na receptę. Przyjmując założenie, że w 2015 roku było 3 mln pacjentów 75+, którzy dokonali zakupu leków na receptę, wynika, że jeden pacjent 75+ kupił średnio w ciągu miesiąca 5 opakowań leków Rx. Średnia wartość wykupionych przez niego leków - liczona w cenach detalicznych - to 119 zł miesięcznie.

Leki na receptę wykupione przez pacjentów 75+, które - licząc w cenach detalicznych - stanowią największą wartość, to głównie preparaty stosowane w chorobach przewlekłych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, hipercholesterolemia. Leki te, w ujęciu ilościowym stanowią ponad 40% wszystkich wykupionych przez pacjentów 75+ leków na receptę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH