IMS: ostatni tydzień października w aptekach - na minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (na poziomie cen detalicznych brutto) po 43 tygodniach 2012 r. spadła wartościowo o 7,7 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła około 22 mld zł - wynika z danych firmy analityczno-doradczej IMS Health.

Sprzedaż w ujęciu ilościowym była niższa  od ubiegłorocznej o około 11,7 procent.

- Od ponad dziesięciu miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale do ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym. Rynek w dalszym ciągu nie osiągnął wielkości, którą obserwowaliśmy przed wprowadzeniem ustawy refundacyjnej. Wydaje się niemożliwe, aby do końca br. wrócił do stanu sprzed 1 stycznia 2012 r. - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach w dalszym ciągu charakteryzuje się niższą dynamiką niż całkowita sprzedaż. Pod koniec października, narastająco po 43 tygodniach 2012 r., wartość sprzedaży tych leków oszacowano na 12,5 mld zł i była ona o blisko 12 proc. niższa niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 8,2 procent.

- Chociaż od początku roku obserwujemy wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość miesięcznej sprzedaży aptek w grupie leków Rx była w październiku o blisko 156,2 mln złotych niższa niż w analogicznym okresie 2011 r. - dodaje Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty IMS Health zanotował w październiku spadki sprzedaży zarówno w ujęciu wartościowym, jak i w ujęciu ilościowym (w porównaniu do 2011 r.). W ich wyniku, narastająco po 43 tygodniach 2012 r., wartość sprzedaży produktów dostępnych bez recepty była o 0,6 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 6,8 mld złotych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH