IMS o projekcie listy refundacyjnej: jest czas na przygotowanie się do jej wejścia w życie

Po raz pierwszy Ministerstwo Zdrowia opublikowało propozycję list refundacyjnych z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, co daje możliwość przygotowania się firm informatycznych, hurtowni i aptek do wejścia nowej listy w życie - zauważa firma analityczna, IMS Health.

Z analizy IMS Health, opisującej zmiany na propozycji majowej listy leków refundowanych wynika, że dodano na niej 246 paczek leków. W większości były one już refundowane w 2011 r. metodą "ułomną", a NFZ wydał na nie w tym okresie 53 mln zł.

W porównaniu do listy marcowej, Ministerstwo Zdrowia dopisało dwie substancje czynne - nebivolol i irbesartan stosowane w nadciśnieniu tętniczym, które były już refundowane w 2011 r. Na listy wpisano także dwie zupełnie nowe substancje czynne dotychczas nie podlegające refundacji - denosumab stosowany w leczeniu osteoporozy i eksemestan stosowany w raku piersi. W przypadku 436 leków pacjenci zapłacą mniej, a 674 leków - więcej niż dotychczas.

Na nowej liście leków refundowanych znalazło się 3125 pozycji leków według kodów EAN, co oznacza, że jest na niej o 246 pozycji leków więcej niż na poprzedniej, obowiązującej od marca 2012 r. Z nowych, dopisanych pozycji 171 było już zrefundowanych przez NFZ w 2011 rok, a wartość ich refundacji wyniosła 53 mln zł.

Obniżki cen detalicznych leków dotyczą 1029 paczek leków, których łączna refundacja NFZ w 2011 r. wyniosła ponad 2 mld zł. Obniżki cen detalicznych większe niż 5 proc. dotyczą 156 leków. W przypadku 101 leków, ceny detaliczne zostały zwiększone, a wartość refundacji NFZ tych leków w 2011 r. wyniosła 1,3 mld zł.

Zmiany m.in. cen detalicznych oraz leków wyznaczających limity wpłyną na wysokość dopłat pacjentów. W przypadku 436 leków pacjenci zapłacą mniej niż dotychczas. Najbardziej odczują zmianę pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne stosowane po przeszczepach, kupujący leki stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz w chorobie Parkinsona. Średnio obniżka wyniesie 30 proc., w tym dla 261 leków pacjenci zapłacą co najmniej 5 proc. mniej niż dotychczas, a w przypadku 49 leków zaoszczędzą więcej niż 10 zł na jednym opakowaniu danego leku.

Leki, w przypadku których nastąpi obniżenie dopłat pacjentów, stanowiły w 2011 r. dla NFZ koszt 1,6 mld zł. W porównaniu do marcowej listy refundacyjnej, w przypadku 674 leków pacjenci zapłacą więcej średnio o 18 proc. O 5 proc. więcej niż dotychczas zapłacimy za 270 leków, a w przypadku 61 leków opłata pacjenta wzrośnie o 10 zł lub więcej zł na jednym opakowaniu. Na refundację tych leków NFZ wydał w 2011 r. 1,45 mld zł.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia rozszerzono również listę leków dostępnych w refundacji poza wskazaniami dla kolejnych 83 paczek leków, głównie w schizofrenii.

Nowa lista wprowadza jedną zupełnie nową grupę limitową, co jest związane z dodaniem leku stosowanego w osteoporozie dla pacjentek powyżej 65 roku życia. W projekcie list refundacyjnych pojawiła się lista 590 leków stosowanych w programach lekowych i chemioterapii, które mają obowiązywać od 1 lipca 2012 r. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH