IMS: najbliższe lata to wzrost na globalnym rynku leków

Po kilku latach spowolnienia globalny rynek leków przygotowuje się do wzrostu, z oczekiwanego niskiego poziomu 3-4 proc. w roku 2012, do 5-7 proc. w roku 2016 - podaje nowa prognoza opublikowana przez IMS Institute for Healthcare Informatics.

Według raportu The Global Use of Medicines: Outlook through 2016 roczne globalne wydatki na leki wzrosną z 956 mld dol. w roku 2011, do blisko 1,2 biliona dol. w roku 2016. Oczekuje się, że do roku 2016 przyrost rocznych globalnych wydatków na leki wzrośnie ponad dwukrotnie do poziomu 70 mld dol., z 30 mld dol. w roku bieżącym, głównie w wyniku wzrostu ilościowego na rynkach wschodzących oraz niewielkiego wzrostu wydatków na rynkach rozwiniętych.

Wygaśnięcia patentów, których szczyt przypada na rok 2012, a także wzmożone działania płatników mające na celu redukcję kosztów, spowodują ograniczenie wzrostu wydatków na leki oryginalne do roku 2016 na poziomie 0-3 proc. Oczekuje się, że w roku bieżącym, rynki rozwinięte odnotują najniższe roczne tempo wzrostu, które wyniesie poniżej 1 proc. odpowiadając kwocie 3 mld dol., po czym w okresie 2014-2016 nastąpi wzrost do poziomu 18-20 mld dol. rocznie.

- Podczas, gdy systemy ochrony zdrowia na całym świecie zmagają się z makroekonomicznymi presjami na obniżanie kosztów przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na szerszy dostęp i lepsze rezultaty leczenia, w ciągu kolejnych pięciu lat, leki będą odgrywać jeszcze bardziej kluczową rolę w opiece nad pacjentami - ocenia Murray Aitken, dyrektor wykonawczy, IMS Institute for Healthcare Informatics.

- Prognozowane przez nas wydatki na leki na poziomie biliona dolarów w roku 2016 odzwierciedlają powrót do wzrostu, wynikający z odpowiedzi na wyzwania w zakresie dostępu do leków i dostępności cenowej leczenia stojące przed użytkownikami i płatnikami sektora ochrony zdrowia na całym świecie - dodaje.

W swojej najnowszej analizie Instytut IMS podkreśla, że obecnie systemy ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych odnotują niski wzrost wydatków na leki.

Spowodowane będzie to wprowadzaniem nowych leków w obszarach terapeutycznych o niezaspokojonych potrzebach medycznych, a także wejściem w życie nowej ustawy Affordable Care Act w roku 2014 i zwiększonym dostępem pacjentów do leczenia.

Wg IMS, wydatki na leki na wschodzących rynkach farmaceutycznych wzrosną prawie dwukrotnie w ciągu pięciu lat. Wzrost ten będzie kształtowany głównie przez rosnące dochody społeczeństwa, nadal niskie ceny leków, a także wdrażane przez państwo programy, których celem jest zwiększenie dostępu do leczenia - poprzez ograniczenie kosztów ze strony pacjentów oraz promowanie szerszego korzystania z leków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH