IMS: majowa lista to dalsze oszczędności dla NFZ

Trzecia w tym roku lista leków refundowanych utrzymuje wzrost współpłacenia pacjenta za leki refundowane, przynosi duże oszczędności NFZ i obniża ceny dla pacjentów w pięciu schorzeniach - ocenia firma analityczna IMS Health.

Po pierwszych czterech miesiącach po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej oraz zmianach jakie przynoszą majowe listy refundacyjne analitycy firmy IMS Health prognozują duży - 8% spadek tego rynku w ujęciu ilościowym, 
a w związku ze spadkiem cen również spadek wartościowy - na poziomie ponad 11%.

Oznacza to, że w wyniku zawirowań związanych z wprowadzeniem nowej ustawy, zakupami dokonanymi na zapas w IV kwartale 2011 roku oraz zmianami poziomu odpłatności, pacjenci kupią mniej leków niż w roku poprzednim.

W związku ze zmianami cen oraz zmianami w strukturze zakupów, cały rynek leków refundowanych spadnie o kwotę blisko 1,5 mld zł w cenach detalicznych. Przyniesie to w skali roku oszczędności głównie po stronie NFZ - na poziomie 1,43 mld zł, przy oszczędnościach pacjentów na poziomie 50 mln zł - wynika z analizy.

W efekcie nastąpi wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane - z poziomu 34% do blisko 38%. Odpłatność za leki generyczne wyniesie 40%, a za leki innowacyjne ponad 34%.

W kilkunastu rodzajach schorzeń nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe. Największe oszczędności NFZ, przy dużej zmianie poziomu odpłatności pacjentów, da zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej: pasków cukrzycowych, schizofrenii, choroby wrzodowej, choroby Alzheimera, astmy, padaczki i leków onkologicznych.

W 5 schorzeniach NFZ poniesie dodatkowe koszty refundacji, przy dużej obniżce poziomu współpłacenia pacjentów. Do tej grupy IMS zalicza: leki obniżające nadciśnienie, leki obniżające poziom cholesterolu, leki podawane przy przeroście prostaty, w alergii i leki na depresję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH