IMS: końcówka września w aptekach nadal na minusie

Po 39 tygodniach 2012 roku sprzedaż detaliczna w aptekach niższa jest o ok. 7,7 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła ok. 19,8 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Po 9 miesiącach bieżącego roku całkowita sprzedaż z aptek osiągnęła wartość prawie 19,8 mld zł i była niższa od ubiegłorocznej o około 11,7 proc. w ujęciu ilościowym, a wartościowo o około 7,7 proc.

- Od ponad dziewięciu miesięcy wartość sprzedaży aptek nie wróciła trwale do ubiegłorocznych wyników. Spadki widoczne są zarówno w ujęciu wartościowym - tu rynek spadł o 7,7 proc., jak i ilościowym - o około 11,7 proc. Świadczy to o tym, że rynek w dalszym ciągu nie osiągnął wielkości, którą obserwowaliśmy przed wprowadzeniem ustawy refundacyjnej - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Sprzedaż leków na receptę w aptekach w dalszym ciągu charakteryzuje się niższą dynamiką niż całkowita sprzedaż aptek. Pod koniec września, narastająco po 39 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży tych leków oszacowano na 11,2 mld zł i była ona o blisko 12,1 proc. niższa niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 8,3 procent.

- Chociaż od początku roku obserwujemy wzrost wydatków pacjentów na leki na receptę, to nadal znajdują się one wyraźnie poniżej ubiegłorocznych wyników. Wartość miesięcznej sprzedaży aptek w grupie leków Rx była we wrześniu o blisko 134 mln złotych niższa niż w analogicznym okresie 2011 roku - dodaje Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty IMS Health zanotował we wrześniu spadki sprzedaży zarówno w ujęciu wartościowym, jak i w ujęciu ilościowym (w porównaniu do 2011 roku). W ich wyniku, narastająco po 39 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży produktów dostępnych bez recepty była o 0,6 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 6,1 mld złotych Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH