IMS: jak zmieni się polski rynek farmaceutyczny do 2020 roku FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przekształcenia na polskim rynku farmaceutycznym do 2020 r. będą wynikały głównie z potrzeb pacjenta, związanych z zapewnieniem właściwej jakości leczenia. Charakter zmian będzie również pozytywnie wpływał na rozwój całego rynku ochrony zdrowia - przewidują eksperci firmy analitycznej IMS Health.

Według autorów raportu "Strategic trends and scenarios for Polish pharma market" w najbliższych latach polski rynek farmaceutyczny będzie podlegał wielokierunkowym przemianom.

Eksperci IMS Health wskazują siedem kluczowych trendów, które będą miały największy wpływ nie tylko na strukturę i wielkość rynku, ale także na pacjenta. Należą do nich:

• Zmiany demograficzne wynikające ze starzenia się społeczeństwa oraz trendy makroekonomiczne związane ze wzrostem zasobności portfela pacjenta. Przewiduje się, że zwiększone zużycie leków, wynikające ze zmian demograficznych, będzie generować średnioroczny wzrost ilościowy rynku na poziomie 2%.

Dodatkowy, 2-3% wzrost może wynikać ze zwiększonych możliwości zakupowych pacjenta czy wzrastającej świadomości wartości zdrowia i zwiększonych potrzeb zdrowotnych.

• Zmiany w polityce zdrowotnej, które jako wynik zapowiadanych obecnie działań legislacyjnych czy taryfikacyjnych mogą wpływać na zwiększenie możliwości leczenia i ochrony zdrowia pacjenta.

• Zmiany w segmencie leków i produktów dostępnych bez recepty (OTC). Wydaje się, że głównymi motorami rozwoju rynku będą prawdopodobne zmiany statusu dostępności niektórych produktów z Rx (leki receptę) na OTC oraz dynamizacja segmentu beauty & wellness.

• Zmiany w dotychczasowej strategii promocyjnej firm farmaceutycznych, która dzięki wzmożonej organizacji działań w wielu kanałach zacznie ewoluować w kierunku modelu omnichannel, czyli skoordynowanej interakcji z odbiorcą, poprzez wszystkie dostępne kanały promocyjne. Już dziś Polska jest jednym z liderów w obszarze marketingu wielokanałowego.

• Dane Real World Evidence (RWE), pozwalające m.in. na bieżąco mierzyć skuteczność leczenia na dużych populacjach pacjentów, mogą stać się jednym z istotnych elementów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji co do dostępności danej terapii w leczeniu określonej grupy chorych.

• Zmiany w strukturze rynku aptek otwartych oraz ewolucja modelu współpracy z sieciami, będące kontynuacją obecnego trendu usieciowienia rynku aptek oraz jego konsolidacji, będą zależne od zakresu obecnie zapowiadanych zmian legislacyjnych (przepisy antykoncentracyjne, prawo własności aptek).

•  Kontynuacja działań ukierunkowanych na monitorowanie handlu równoległego wynikająca z faktu, iż Polska jest jednym z głównych rynków eksportu. Wiąże się to niekiedy z rozwojem niestandardowych działań dystrybucyjnych (tzw. dystrybucja bezpośrednia), które mają zapewnić pacjentowi dostęp do leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH