IMS Health: w 2018 r. globalny rynek leków na poziomie 1,3 bln dolarów

IMS Health prognozuje w 2018 roku wartość globalnego rynku leków na poziomie 1,3 bln dolarów, liczonego w cenach producenta netto. W ciągu najbliższych 5 lat, średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4-7%.

Według najnowszego raportu, opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics „The Global Outlook for Medicines Through 2018”, lata 2014 - 2015 w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia prognozowanego wzrostu wartościowego. Właśnie w tym okresie oczekuje się największych rocznych wzrostów wartościowych globalnego rynku leków.

Wynikają one z szeroko stosowanych w krajach rozwiniętych specjalistycznych leków innowacyjnych i wzrastającej świadomości chorych dotyczącej poprawy dostępu do leków na rynkach dynamicznego wzrostu, a także z faktu, iż w tych latach nie mamy do czynienia ze znaczącym poziomem wygasania ochrony patentowej na światowych rynkach leków.

W późniejszym okresie prognozy, czyli w latach 2016 - 2018, globalny wzrost wartościowy będzie bardziej umiarkowany a głównymi motorami tego wzrostu będą Stany Zjednoczone, kraje EU oraz Japonia. Rynki dynamicznego wzrostu będą zwiększały w tym okresie swój udział w globalnym wzroście rynku, co pozwoli im na osiągnięcie w 2018 roku blisko 50% udziału w globalnym wzroście wartościowym rynku leków.

Dynamika wzrostu - oprócz zmienności w czasie - zależeć będzie również od czynników charakteryzujących poszczególne kraje.

W Stanach Zjednoczonych - największym rynku leków na świecie - średnioroczna dynamika wzrostu wartościowego w latach 2014-2018 osiągnie poziom 5-8% i zależeć będzie przede wszystkim od wpływu wygasającej ochrony patentowej, wprowadzania rozwiązań prawnych dotyczących opieki zdrowotnej czy tempa starzenia się społeczeństwa.
Kraje EU5 osiągną średnioroczną dynamika wzrostu w prognozowanym okresie na poziomie 1-4%, jako rezultat wychodzenia tych krajów z recesji ale także presji na dalsze obniżanie cen leków.

Rynki z największą średnioroczną dynamiką wzrostu wartościowego - na poziomie 8-11% - to kraje dynamicznego wzrostu. W tym przypadku tempo wzrostu zależne będzie przede wszystkim od zwiększającej się liczby ludności, wzrastającej świadomości zdrowotnej społeczeństwa oraz rozwoju gospodarczego kraju. Na tych rynkach, wzrost będzie generowany przez dynamiczny rozwoju segmentu leków generycznych oraz zwiększony poziomu stosowania leków biologicznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH