IMS Health: sprzedaż leków stopniowo rośnie

Po 14 tygodniach 2012 roku apteczna sprzedaż leków jest niższa o około 11 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Powoli kończą się zapasy leków, jakie pacjenci zgromadzili pod koniec ubiegłego roku przed wprowadzeniem od 1 stycznia nowej listy leków refundowanych. Nadal jednak całkowita sprzedaż leków w aptekach znajduje się poniżej ubiegłorocznych poziomów. Za pierwsze 14 tygodni 2012 roku wyniosła ponad 7,3 mld złotych.

- Kolejne tygodnie przynoszą stopniowy wzrost sprzedaży na rynku aptecznym. Na początku kwietnia spadki w porównaniu do ubiegłego roku sięgały już tylko 1-3 proc. w ujęciu wartościowym i 5-7 proc. pod względem ilości. Oznacza to, że średnia tygodniowa wartość sprzedaży aptek była od kilku do kilkunastu milionów złotych niższa niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spodziewamy się utrzymania trendu wzrostowego - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Od początku 2012 roku największe spadki sprzedaży IMS Health notuje w grupie leków na receptę. Na początku kwietnia, narastająco po 14 tygodniach br., sprzedaż tych leków wyniosła ponad 3,9 mld złotych i była o 16 proc. (ponad 750 mln zł) mniejsza niż rok wcześniej.

- Wydatki pacjentów na leki na receptę nadal znajdują się poniżej ubiegłorocznych wyników, ale systematycznie rosną. Wartość średniej tygodniowej sprzedaży aptek w tej grupie leków jest obecnie o ok. 30 mln złotych niższa niż w ubiegłym roku - mówi Marcin Gawroński.

W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) pierwszy tydzień kwietnia po raz pierwszy przyniósł wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym (+11 proc.) i ilościowym (+9 proc.) w porównaniu do ubiegłego roku. Narastająco, po 14 tygodniach 2012 roku, wartość sprzedaży leków i innych produktów OTC była jednak nadal o 11 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 1,6 mld złotych. Średnia cena produktów OTC wzrosła w tym okresie do 12,82 zł. Najbardziej (o ponad 10 proc.) spadła sprzedaż preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.

- Na słabszą sprzedaż produktów bez recepty wpływa także mniejsza aktywność marketingowa aptek. Nowe przepisy zmusiły je między innymi do ograniczenia działań reklamowych i zawieszenia lub przeorganizowania programów lojalnościowych – dodaje ekspert IMS Health. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH