IMS Health: spadek sprzedaży leków w pierwszym tygodniu stycznia

W pierwszym tygodniu stycznia o 35 proc. spadła w aptekach sprzedaż leków i innych produktów medycznych - wynika z danych IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny.

Według IMS Health, wprowadzenie nowej listy leków refundowanych wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. Zdaniem firmy analitycznej w grudniu klienci aptek, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z listy refundacyjnej, kupowali specyfiki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

- Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich tygodniach grudnia, kiedy to po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła, a tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln zł. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20 proc. więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40 proc. więcej w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku - wyjaśnia ekspert IMS Health Marcin Gawroński.

Dodaje, że początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 r. sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln zł, co oznacza spadek o blisko 35 proc. w ujęciu rok do roku.

IMS Health informuje, że szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70 proc., odnotowano w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115 proc. rdr - do 108 mln zł), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia.

Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków, których dotyczyły zmiany na listach refundacyjnych.

Firma analityczna podkreśla, że dzienna sprzedaż z hurtowni do aptek w okresie międzyświątecznym była o ponad 35 proc. wyższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedną trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r.

- Możemy powiedzieć, że na początku 2012 r. sprzedaż zarówno z hurtowni do aptek, jak i z aptek do pacjentów, jest wyjątkowo niska. Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej - zaznacza Gawroński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH