IMS Health ocenia wrześniową listę refundacyjną Według IMS Health najistotniejsze obniżki dopłat mają miejsce w grupie leków stosowanych w raku prostaty i zawierających substancje czynne leuprorelinum lub triptorelinum. Fot. PTWP

W efekcie wprowadzenia aptecznej listy leków refundowanych seniorzy otrzymują dostęp do bezpłatnych leków, który w wielu przypadkach umożliwi dotychczasowe leczenie bez konieczności zmian w terapii - podaje IMS Health.

Analizując wrześniową listę leków refundowanych IMS Healt informuje, że w zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 50 produktów (wg kodów EAN). Z wyjątkiem 11 paczek leków zawierających pramipexol i tapentadol dodane pozycje to substancje czynne obecne już w ramach refundacji aptecznej.

W przypadku 2 pozycji zawierających substancje czynne - aripiprazole i mometasone, które były już obecne w refundacji dodano nową postać leku wskazaną do stosowania w kolejnej grupie chorych. Pozostałe 37 kody EAN to leki mające swoje odpowiedniki na listach refundacyjnych.

Nowe substancje czynne i nowe postacie leków na listach aptecznych 

Pramipexol - stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów z chorobą Parkinsona i poszerza możliwości leczenia agonistami receptorów dopaminowych w tym wskazaniu.

Tapentadol - zwiększa dotychczasowe możliwości leczenia przeciwbólowego w przebiegu chorób nowotworowych. W porównaniu do innych opioidów cechuje się niższym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie zaburzeń jelitowych.

Aripiprazole (w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) - stosowany u pacjentów ze schizofrenią, pozwala na podawanie leku raz w miesiącu, dzięki czemu zapobiega niestosowaniu się chorych do zaleceń terapeutycznych.

Mometasone (w postaci maści do stosowania na skórze) - stanowi dodatkową opcję
terapeutyczną dla pacjentów ze zmianami zapalnymi skóry, takimi jak: łuszczyca, AZS, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne. Spośród 50 dodanych paczek, w ostatnich 12 miesiącach (sierpień 2015 - lipiec 2016) w sprzedaży było 16 produktów, a pacjenci kupując je ze 100 proc. odpłatnością (bez refundacji), wydali na nie 13,6 mln zł.

W efekcie skrócenia lub upłynięcia terminu obowiązywania decyzji 19 pozycji (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów aptecznych. Produkty te mają swoje refundowane odpowiedniki. W okresie ostatnich 12 miesięcy (sierpień 2015 - lipiec 2016) produkty te osiągnęły wartość sprzedaży równą kwocie 15,1 mln zł, liczoną w cenach detalicznych brutto. W tym okresie NFZ wydatkował na te produkty kwotę 10,5 mln zł, a pacjenci dopłacili do nich 4,6 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH