IMS Health o projekcie wrześniowej listy refundacyjnej

W projekcie listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 września 2015 roku pojawił się pierwszy lek biopodobny do leku biologicznego zawierającego insulinum glargine. W wyniku dodania dwóch leków sierocych, zawierających odpowiednio riocyguat i macitentan, poprawia się dostęp do leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym.

Na rynku aptecznym
W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 76 produktów
(wg kodów EAN). Poza dwoma lekami zawierającymi odpowiednio voriconazol (działanie przeciwgrzybicze) oraz valganciclovir (stosowany u pacjentów po przeszczepie narządów), dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej - podaje firma analityczna IMS Health w informacji dla mediów.

W przypadku substancji czynnej insulinum glargine (długodziałający analog insuliny), stosowanej w insulinoterapii, wprowadzono pierwszy lek biopodobny. Oznacza to, że lek ten jest podobny do leku biologicznego, zwanego także lekiem referencyjnym, który jest refundowany na rynku aptecznym od lipca 2012 roku. Europejska Agencja Leków wydała zgodę na dopuszczenie leku biopodobnego do sprzedaży we wrześniu 2014 roku.

W Polsce do sierpnia 2015 roku lek ten nie pojawił się na rynku. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2015 roku lek biopodobny sprzedawał się tylko w jednym kraju europejskim.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji 12 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów dotyczących refundacji aptecznej. W 2014 roku NFZ wydał na refundację tych leków blisko 4 mln zł, co stanowi niespełna 0,1% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą ponad 1 000 pozycji leków (wg kodów EAN) i najczęściej są wynikiem zmiany produktu wyznaczającego limit, zmiany ceny zbytu lub wprowadzenia na listy tańszego leku będącego odpowiednikiem leku już refundowanego.

Wzrost dopłaty pacjenta o 10 PLN i więcej dotyczy 44 pozycji leków, z czego są to głównie leki stosowane w ograniczaniu bólu nowotworowego oraz w insulinoterapii. Pozostałe zmiany są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki chorych na zakup leków refundowanych.

Programy lekowe i chemioterapia
Od września 2015 roku zmieni się liczba istniejących programów lekowych.

Utworzono 3 nowe programy:
• leczenie neurogennej nadreaktywności wypieracza - refundacją objęto lek zawierający toksynę botulinową, który był już refundowany w ramach innych programów lekowych;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH