IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia - ocenia IMS Health.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 89 produktów (wg kodów EAN). Dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej. Z kolei 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku, NFZ wydał na refundację leków blisko 7,7 mln zł. Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 436 pozycji leków (wg kodów EAN) i są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.

Jeśli chodzi o programy lekowe, to od stycznia 2015 roku zmieni się liczba programów lekowych. Utworzono 3 nowe programy:
- leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży;
- leczenie dazatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+);
- leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego.

Leki, które znalazły się w wyżej wymienionych programach były wcześniej dostępne
w ramach innych programów (somatropina, dazatynib) lub były finansowane w trybie indywidualnych zgód w chemioterapii niestandardowej (beksaroten).

Refundacją w ramach katalogu chemioterapii zostanie objęty lek zawierający nelarbinę we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna T komórkowa lub chłoniak limfoblastyczny T-komórkowy w leczeniu pacjentów, u których nie było reakcji na leczenie lub wystąpiła wznowa po zastosowaniu co najmniej dwóch schematów chemioterapii, kwalifikujących się do przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych.

W wyniku pozostałych zmian wprowadzonych do projektu obwieszczenia (dodanie nowych wskazań refundacyjnych, rozszerzenie linii leczenia, zmiana w kryteriach włączenia do leczenia) zwiększy się dostępność terapii, głównie w chorobach onkologicznych, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych i chemioterapii - oceniają eksperci IMS Health.

Podkreślają, że zmiany te wydają się być odpowiedzią na potrzeby wynikające z planowanego wprowadzenia od stycznia przyszłego roku pakietu onkologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH