IMS Health o projekcie marcowej listy refundacyjnej

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 70 leków (według kodów EAN), z czego 3 substancje czynne nie były dotychczas refundowane - ocenia projekt nowelizowanej listy leków refundowanych firma analityczno-doradcza IMS Healh.

Tylko jedna pozycja - conestat alfa - jest innowacyjną substancją czynną stosowaną w leczeniu napadów dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego u osób dorosłych. Pozostałe leki to preparaty generyczne - w tym pierwsze dwa odpowiedniki leków combo powszechnie stosowanych w leczeniu astmy i POCHP.

W 2012 roku pacjenci wydali 1,1 mln zł na nowe, dodane 70 paczek leków, kupując je ze 100% odpłatnością, bez refundacji. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne zmniejszy wydatki pacjentów o 56% - do kwoty 0,47 mln zł, przy zachowaniu tego samego poziomu sprzedaży.

Kolejna, korzystna zmiana dotyczy pacjentów z nowo rozpoznaną padaczką - poprzez rozszerzenie wskazań refundacyjnych levetiracetamu zwiększono dostęp do skutecznej terapii przeciwpadaczkowej.

Z nowych list nie usunięto żadnej z dotychczas refundowanych molekuł. Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 1027 leków. Wzrost dopłaty pacjenta o 10 lub więcej złotych będzie dotyczyć 47 leków, stosowanych głównie w leczeniu padaczki oraz astmy i POCHP. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 lub więcej złotych będzie dotyczyć 23 leków - są to w większości leki również z grupy leków przeciwpadaczkowych oraz przeciwnowotworych i immunomodulujących. W przypadku prawie 957 leków zmiana dopłaty pacjenta wynosi do 1 zł w górę lub w dół.

Po raz kolejny do list zostały dodane nowe wskazania refundacyjne. Tym razem dotyczy to leków stosowanych w reumatologii, pediatrii i gastroenterologii. Należy jednak pamiętać o tym, że w 2012 roku brak refundacji w obszarze wskazań pozarejestracyjnych dla wielu leków przyczynił się do znacznego wzrostu udziału liczby recept pełnopłatnych na leki refundowane - z poziomu 6,4% w 2011 roku do poziomu 10,3% w 2012 roku.

W projekcie obwieszczenia wprowadzono również istotne zmiany w zakresie dostępności leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii. Powstały trzy zupełnie nowe programy lekowe, dostępne dla chorych z czerniakiem złośliwym, zaawansowanym nowotworem jajnika oraz pacjentów z ciężką postacią talasemii.

Zwiększono także dostęp pacjentów do terapii, których finansowanie odbywa się już w ramach programów lekowych i chemioterapii. Zmiany te dotyczą takich substancji czynnych jak: pazopanib, adalimumab, erlotynib, klofarabina oraz arsenicum trioxidum, stosowanych odpowiednio w leczeniu raka nerki, choroby Leśniowskiego-Crohna, raka płuc i białaczki. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH