IMS Health o projekcie majowej listy refundacyjnej

Nowa lista w szczególności powinna zainteresować pacjentów chorych na epilepsję, wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz diabetyków. Na listy zostaje dopisanych 70 paczek leków - głównie generycznych i jedna nowa, dotychczas nierefundowana, substancja czynna stosowana w leczeniu padaczki.

Pojawiają się także dodatkowe wskazania pozarejestracyjne dla leków stosowanych w diabetologii. Poprzez objęcie refundacją nowych substancji czynnych zwiększa się dostępność do leków stosowanych w ramach programów lekowych.

Do listy leków refundowanych na rynku aptecznym dopisano ogółem 70 paczek leków (wg kodów EAN), przy czym tylko jedną substancję czynną dotychczas nierefundowaną. Retygabina jest innowacyjną substancją aktywną stosowaną w leczeniu epilepsji.

Wprowadzenie na rynek retygabiny daje możliwość leczenia pacjentów z lekooporną padaczką i stanowi krok naprzód, zmierzający do poprawy jakości życia pacjentów, u których stosowane obecnie leki niewystarczająco kontrolują chorobę. Pozostałe 69 produktów dodanych do refundacji aptecznej to leki generyczne.

Poprzez skrócenie decyzji refundacyjnych, 16 paczek leków (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów, przy czym nie stanowi to ograniczenia dostępności do leczenia, gdyż pacjenci mają zapewnioną refundację odpowiedników tych leków.

W 2012 roku spośród 70 nowo dodanych paczek leków sprzedawało się tylko 20. Pacjenci kupując je ze 100 proc. odpłatnością (bez refundacji) wydali na nie 11,5 mln PLN.

Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 59 proc. - do kwoty 4,8 mln zł.

Dla 102 produktów leczniczych zawierających substancje czynne: metforminę, karbamazepinę oraz wenlafaksynę rozszerzono wskazania pozarejestracyjne w diabetologii, przywracając je w tym zakresie do stanu sprzed wejścia ustawy w życie.

Zmiany dopłat pacjenta dotyczą w sumie 790 paczek leków. Wzrost dopłaty pacjenta

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH