IMS Health o liście refundacyjnej: wzrasta odpłatność za insuliny

Według nowej listy leków refundowanych pacjenci zapłacą więcej za 38 insulin - wynika z analizy IMS Health. Wartość dotychczasowej refundacji leków wprowadzonych w czwartek (29 grudnia) na listę wynosiła 670 mln zł.

 Porównując dotychczas stosowane detaliczne ceny urzędowe 38 insulin z nowymi cenami, wzrost cen dotyczy 20 leków, odpowiadających za ok. 19 proc. udziału wartościowego w rynku insulin w pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 r.

Jeżeli jednak porówna się ceny realne, uwzględniające rabaty dostępne dla pacjentów w aptekach, to odpłatność według nowych list refundacyjnych wzrasta dla wszystkich 38 insulin - podkreśla IMS Health, największa na świecie firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego.

Według IMS Health, wartość dotychczasowej refundacji leków przywróconych w czwartek (29 grudnia) na listę, wynosiła 670 mln zł i dotyczyła setek tysięcy pacjentów.

Eksperci przypominają, że według zapowiedzi ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na listę refundacyjną powrócą paski stosowane w leczeniu cukrzycy, leki dla pacjentów chorych na schizofrenię i chorobę Parkinsona, leki stosowane w chorobach onkologicznych oraz transplantologii.

Zmieniony zostanie też poziom odpłatności m.in. dla dzieci chorych na astmę, na leczenie bólu w chorobie nowotworowej oraz cukrzycę. W astmie zmiana odpłatności będzie dotyczyła leków stosowanych do nebulizacji u dzieci. Również pacjenci z chorobą nowotworową mają mieć zapewniony dostęp do leczenia bólu w grupie leków stosowanych w postaci plastrów czy tabletek podpoliczkowych.

Kolejnymi grupami pacjentów, które dostały zapewnienie o zmianie odpłatności są: dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą, osoby chorujące na cukrzycę typu I, kobiety w ciąży z nabytą cukrzycą ciężarnych oraz osoby stosujące intensywną insulinoterapię. Te grupy pacjentów będą uprawnione do zakupu pasków służących do pomiaru glukozy za odpłatnością ryczałtową wynosząca 3,20 zł.

Również pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne, stosowane przewlekle u osób po przeszczepach, będą mieli zapewniony dostęp do leków w opłacie ryczałtowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH