IMS Health o lipcowej liście leków refundowanych i pierwszej połowie 2012 roku

Czwarta w tym roku lista refundacyjna w dalszym ciągu utrzymuje wzrost dopłaty pacjenta do leków refundowanych, przynosi duże oszczędności NFZ i ułatwia dostęp do insulin długodziałających dla chorych na cukrzycę typu I - podsumowuje IMS Health.

Sprzedaż leków pacjentom w aptekach (mierzona w zł, na poziomie cen detalicznych) w pierwszym półroczu 2012 roku spadła o 12,4%. Oznacza to spadek na poziomie 1,3 mld zł za pierwsze 6 miesięcy 2012 roku. W konsekwencji, wartość rynku w tym okresie wyniosła 9,5 mld złotych.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych w styczniu 2012 roku wyraźnie zachwiało rynkiem sprzedaży leków refundowanych. W grudniu 2011 roku pacjenci, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych, kupowali leki na zapas, co w całym miesiącu spowodowało wzrost wartości sprzedaży o 17,5%, w ujęciu rok do roku.

W efekcie, od początku 2012 roku obserwowany jest znaczny spadek liczby sprzedawanych opakowań leków. Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku - w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym - poza spadkiem wartościowym zamknęło się spadkiem ilościowym na poziomie 11,2%.

Jak wynika z kolejnego raportu IMS Health, opisującego zmiany na rynku leków refundowanych, w efekcie lipcowych list refundacyjnych zauważalny jest znaczny, prognozowany spadek sprzedaży dla całego 2012 roku na poziomie - 9,7%, w ujęciu ilościowym. Spadek cen leków refundowanych powoduje również spadek wartościowy całego rynku na poziomie ponad 13,6% w porównaniu do 2011 roku. Oznacza to, że przewidywany spadek wartości rynku leków refundowanych na koniec 2012 roku osiągnie poziom ponad 1,7 mld zł, licząc w cenach detalicznych.

W efekcie oszczędności zanotuje głównie NFZ, na poziomie 1,48 mld złotych. Oszczędności po stronie pacjentów osiągną poziom 267,7 mln zł w skali roku i są one wynikiem znacznie mniejszych zakupów leków niż w roku poprzednim. W rezultacie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane (te, które były refundowane w 2011 roku, a obecnie są lub nie są refundowane) z poziomu 34,3% do poziomu 37,3%. 


Współpłacenie pacjenta za leki generyczne osiągnie poziom 39,4%, a za leki innowacyjne 34%. Jest to najwyższy poziom w Unii Europejskiej - wynika z analizy IMS Healh.

Patrząc na zmiany, jakie wprowadziła nowa ustawa w kilkunastu rodzajach schorzeń, nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe.

Największe oszczędności przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej:
- pasków cukrzycowych: oszczędność NFZ: 337 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów: 53 mln zł;
- cukrzycy: oszczędność NFZ: 115 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów: 18 mln zł;
- astmy: oszczędność NFZ: 114 mln zł, spadek odpłatności pacjentów: 5,8 mln zł.

W innych schorzeniach NFZ poniesie dodatkowe koszty refundacji, przy dużej obniżce poziomu współpłacenia pacjentów. Do tej grupy zaliczamy:
- nadciśnienie: wzrost wydatków NFZ o 116,7 mln zł, oszczędność pacjentów: 184 mln zł;
- leki obniżające poziom cholesterolu: wzrost wydatków NFZ o 17,3 mln zł, oszczędność pacjentów: 78 mln zł;
- leki na depresję: wzrost wydatków NFZ o 3,1 mln zł, oszczędność pacjentów: 37 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH