Na kilkuset polskich pacjentach od 2007 r. testowano amerykańskie leki zastępujące krew przy operacjach. Jeden z nich

Jak dowiedział się Rynek Zdrowia, do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (który nadzoruje i obserwuje badania kliniczne przeprowadzane w Polsce) nie wpłynęło jednak dotąd jakiekolwiek zgłoszenie o ciężkich działaniach niepożądanych leku.

Według dziennika „Polska” nikt z resortu nie ostrzegł jednak ani klinik, ani pacjentów o możliwym podwyższonym ryzyku. W Polsce lek był testowany w klinikach w Warszawie, Sosnowcu, Białymstoku, Piekarach Śląskich i Lublinie na oddziałach ortopedii i reumatologii.

„Jama” donosi

Rzecznik prasowy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, dr Wojciech Łuszczyna, zapewnia, że podczas stosowania leku w badaniach klinicznych lekarze zawsze biorą pod uwagę zagrożenia towarzyszące testowaniu nowego preparatu.
– Zastosowanie badanego leku w takich sytuacjach jest poprzedzone kalkulacją ryzyka i korzyści jakie odniesie pacjent. Jeśli pacjentowi podając taki lek można uratować życie, trzeba rozważyć leczenie taką eksperymentalną metodą – podkreśla dr Łuszczyna.
Obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania preparatu o jakich pisze dziennik pojawiły się po informacjach opublikowanych w uznawanym za bardzo wiarygodne piśmie „JAMA” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.
O tym, że hemospan może być niebezpieczny, poinformowała polskie ministerstwo na początku maja tego roku amerykańska organizacja obrony praw konsumentów Public Citizen.
Public Citizen w liście do polskiego ministra zdrowia napisała, że oparte na hemoglobinie HBBS preparaty, takie jak hemospan, „znacznie zwiększają ryzyko ataku serca i śmierci”. Badania wykazały, że u pacjentów, którym podano hemospan, wzrasta o 30 proc. ryzyko zgonu i są 2,7 razy bardziej narażeni na atak serca niż pacjenci leczeni konwencjonalnymi metodami.
Takie ostrzeżenie Public Citizen wysłała też do ministerstw zdrowia Czech, Belgii, Grecji, Holandii, RPA, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Preparatów HBBS nie dopuszczono do użytku w USA, bo tamtejsza rządowa Agencja Kontroli Leków (FDA) – po publikacji badań w „JAMA” – podzieliła zastrzeżenia co do ich bezpieczeństwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH