Grzegorz Kucharewicz o koniecznych zmianach w ustawie refundacyjnej

Zmiana tabeli marż detalicznych na leki refundowane oraz sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej, wprowadzenie kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie aptek - to niektóre kwestie poruszone przez prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorza Kucharewicza, podczas konferencji poświęconej legislacji w 2013 roku.

Prezes NRA wskazał na konieczność wprowadzenia pilnych zmian w ustawie o refundacji leków. Podkreślił, że ustawa refundacyjna wprowadziła nową, niespotykaną w innych państwach Unii Europejskiej konstrukcję marży detalicznej. Zgodnie z art. 7 ustawy refundacyjnej urzędowa marża detaliczną naliczana jest obecnie od sztucznie wykreowanej wartości, czyli od ceny hurtowej leku stanowiącego podstawę limitu w danej grupie limitowej.

- Ustawa o refundacji leków nierówno traktuje przedsiębiorców prowadzących apteki, zarówno wobec wszystkich innych podmiotów stosujących marże handlowe, jak i wobec pozostałych podmiotów działających na rynku farmaceutycznym. W ocenie samorządu aptekarskiego ustalanie urzędowej marży detalicznej musi być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, odnoszącymi się do wszystkich podmiotów, a więc przede wszystkim z ustawą o cenach - mówił prezes Izby.

- Zachowana powinna być także ekonomiczna istota i rola marży handlowej. Ustawa o cenach stanowi przecież, że marża handlowa, w tym marża detaliczna, to różnica między ceną płaconą przez kupującego a ceną uprzednio zapłaconą przez przedsiębiorcę, wynikającą z kosztów i zysku przedsiębiorcy - dodał dr Kucharewicz.


W związku ze zdecydowanie pogarszającą się sytuacją ekonomiczną aptek prezes NRA wskazał na konieczność zmiany tabeli marż detalicznych na leki refundowane: - Z dostępnych analiz dotyczących tylko leków refundowanych wynika, że w 2012 roku miesięczna strata marży w przeliczeniu na aptekę wyniosła - w porównaniu z 2011 roku - kilka tysięcy złotych - informował.

- W wartościach procentowych marża detaliczna generowana na lekach refundowanych zmniejszyła się z 20,9 w 2011 roku do 13,5 procent w 2012. W wielu aptekach marża ta nie pokrywa nawet kosztów związanych z wydawaniem tych leków. Oprócz znaczącej redukcji poziomu marży wpływ na kondycję ekonomiczną aptek mają też koszty przeceny zapasów magazynowych, wynikające ze zmiany cen na listach refundacyjnych. Ogólne koszty przeceny magazynu w aptekach w 2012 roku wyniosły prawie 90 mln zł - wyliczał prezes Kucharewicz.

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH