Grzegorz Kucharewicz: akcję protestacyjną będziemy prowadzili aż do skutku Grzegorz Kucharewicz Fot. PTWP

Akcję protestacyjną będziemy prowadzić do skutku, czyli dopóki problem wywozu leków i równego dostępu do nich wszystkich aptekarzy nie zostanie rozwiązany systemowo - zapowiada szef samorządu aptekarskiego, Grzegorz Kucharewicz.

Rynek Aptek: Propozycja zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne, zgłoszona przez Naczelną Radę Aptekarską już w październiku 2014 roku, dotycząca zapewnienia równego dostępu do leków refundowanych, tak by wszystkie apteki były zaopatrywane w deficytowe leki, przepadła w Sejmie. Senat rozprawił się z przyjętą przez Sejm ustawą ekspresowo...

Grzegorz Kucharewicz: Ustawa w Senacie przeszła błyskawicznie. Nad zgłaszanymi przez samorząd aptekarski uwagami w ogóle się nie pochylono. Nie było żadnej debaty. Zignorowano opinię strony społecznej.

Co prawda ustawa była projektem poselskim, ale decydujący wpływ na jej kształt i brzmienie poszczególnych przepisów miała strona rządowa. O losach tej nowelizacji zapewne przesądziły decyzje urzędników Ministerstwa Zdrowia, którzy realizowali określoną wolę polityczną.

RA: Co to oznacza?

Krzysztof Baka: Na początku prac nad tzw. ustawą fałszywkową nasza propozycja poparta została przez posłów podkomisji sejmowej. Na etapie prac w Komisji Zdrowia posłowie się wycofali. Zapewniano nas, że unormowanie spraw, których dotyczy poprawka, jest potrzebne, tyle tylko że będzie przedmiotem prac w trakcie szerszej nowelizacji ustawy mającej zahamować wywóz leków. Jednak w poselskim projekcie ustawy tej poprawki ani żadnej innej dotyczącej zapewnienia aptekom równego dostępu do leków już nie było.

Na etapie prac w Komisji Zdrowia podnoszono, że projektowany przepis jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej, tymczasem Biuro Analiz Sejmowych wyraźnie stwierdziło w swojej opinii, że proponowane przez samorząd aptekarski przepisy zobowiązujące do zapewnienia stałych dostaw leków refundowanych w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów nie są sprzeczne z dyrektywą 2001/83/WE.

W trakcie prac legislacyjnych nasza poprawka była modyfikowana. Próbowaliśmy uwzględniać zgłaszane, merytoryczne uwagi. Niestety, w czasie prac Komisji Zdrowia nie było już woli, aby o niej rozmawiać. Wszelkie nasze propozycje były odrzucane. Cały czas odbijaliśmy się od ściany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH