GIF: zapadło 50 wyroków w sprawach o naruszanie zakazu reklamy aptek

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego spotkali się z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, Zofią Ulz i wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi. Spotkanie dotyczyło głównie problemu braku przestrzegania przepisów dotyczących zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.

Jak podkreśla prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, do Naczelnej Izby Aptekarskiej i okręgowych izb aptekarskich nadal napływają sygnały o działaniach naruszających przepisy dotyczące zakazu reklamy aptek. - Samorząd aptekarski zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim akcjom promocyjno-reklamowym (programom lojalnościowym), wykorzystującym ideę opieki farmaceutycznej do działań sprzecznych z obowiązującym prawem - podkreśla szef aptekarzy.

Prezes NRA przypomniał, że przepisy jednoznacznie zabraniają reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności, wskazując jednocześnie, że nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy tych placówek ochrony zdrowia publicznego. Przepis ten jest jasny i nie wymaga zmian ani szczególnie skomplikowanych interpretacji.

Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz podkreśliła, że w sądach zapadło już około 50 wyroków w sprawach dotyczących naruszenia przepisów zakazujących reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. We wszystkich postępowaniach sądy podzieliły stanowisko Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

- Istotne są orzeczenia, z których wynika, że karę pieniężną można nałożyć także wówczas, gdy jeszcze przed wydaniem decyzji przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia reklamy apteki - stwierdza minister Zofia Ulz.

Przypomniała, że w komunikacie GIF z 8 kwietnia 2013 r. wyjaśniono, czym jest opieka farmaceutyczna: cechą opieki farmaceutycznej jest współpraca pomiędzy farmaceutą, pacjentem i lekarzem w celu zapewnienia odpowiedniej farmakoterapii i powinna być świadczona przez każdego farmaceutę.

- Tymczasem oferowane programy lojalnościowe, które zostały zakwestionowane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, sprowadzały się do naliczania kolejnych punktów za dokonane zakupy i możliwości ich wymiany na nagrody, co trudno uznać za opiekę farmaceutyczną, o której mowa w ustawie o izbach aptekarskich - dodaje Inspektor.

Podczas spotkania ustalono, że Główny Inspektor Farmaceutyczny i prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosują wspólny komunikat skierowany do aptekarzy.

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH