GIF o zasadach składania zapotrzebowania na leki Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Główny Inspektor Sanitarny potwierdził (pismem z 26 sierpnia 2015 r.), że do czasu wprowadzenia rozporządzenia, osoba odpowiedzialna za wystawienie zapotrzebowania na leki może dokonać potwierdzenia w dowolny wybrany przez siebie sposób - podaje Śląska Izba Aptekarska.

"Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2008 Nr 45 poz. 271) produkty lecznicze i wyroby medyczne wydawane są z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty, lub na podstawie zapotrzebowania uprawnionych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów" - czytamy w piśmie GIF.

GIF wyjaśnia, że wskazane zapotrzebowanie, zgodnie z art. 96 ust. 1a prawa farmaceutycznego, musi zawierać pisemne potwierdzenie osoby uprawnionej do wystawiania recept w zakresie prowadzonej działalności.

Osobami uprawnionymi do wydania potwierdzenia zapotrzebowania, w myśl art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. 2015 poz. 345), są, między innymi:
• lekarz ubezpieczenia zdrowotnego oraz felczer ubezpieczenia zdrowotnego
• lekarz, lekarz dentysta
• felczer, starszy felczer, z którymi NFZ zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych
• lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu, a z którym Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa
• pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego i położna ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH