Fundacja My Pacjenci: ceny leków coraz niższe, dopłaty coraz wyższe

Przy skali współpłacenia pacjentów wynoszącej 42 proc. brak uwzględnienia potrzeb pacjentów przez Komisję Ekonomiczną jest rażącą niesprawiedliwością społeczną - twierdzi Fundacja My Pacjenci.

- Ustawa refundacyjna wprowadziła sprytny mechanizm, który sprawia, że ceny leków wprawdzie maleją, ale beneficjentem tych malejących cen nie są pacjenci - uważa Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Zdaniem Ewy Borek, dwumiesięczny, powtarzalny cykl publikacji obwieszczeń refundacyjnych sprawia, że za każdym obrotem koła tego mechanizmu refundacji ceny leków są coraz niższe a dopłaty pacjentów do leków refundowanych coraz wyższe.

- Beneficjentem tego mechanizmu jest budżet państwa, który dzięki niemu wyciska z systemu refundacji ostatnie istniejące rezerwy i generuje z każdym obrotem tego koła coraz wyższe oszczędności, które potem przeznacza na pokrycie długów szpitali. Decyzje o niekorzystnych dla pacjentów wzrostach odpłatności za leki zapadają w Komisji Ekonomiczne - komentuje Ewa Borek.

Dodaje: - Jasne jest, że w tym gremium nikt nie dba o interes pacjentów i nie podejmuje decyzji zmierzających ani do poprawy dostępności, ani do zmniejszenia dopłat pacjentów do leków. Przy skali współpłacenia pacjentów wynoszącej 42 proc. brak uwzględnienia potrzeb pacjentów przez to gremium jest rażącą niesprawiedliwością społeczną.

Fundacja MY Pacjenci zebrała w lipcu i sierpniu 2014 ponad 500 opinii na temat potrzeb i oczekiwań pacjentów w związku z systemem refundacji leków w Polsce.

Wynika, że na leki refundowane respondenci wydają przeciętnie 1079 złotych rocznie (dane na rok 2013). Ponad połowa respondentów (54 proc.) twierdzi, iż ich roczne wydatki na leki wzrosły bądź znacząco wzrosły po wprowadzeniu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 roku.

Ponad połowa badanych prosi lekarza w gabinecie o przepisanie tańszych zamienników leków i dwie trzecie proszą o wydanie tańszych odpowiedników farmaceutę w aptece.

Więcej w portalu: Rynek Aptek

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH