Frost & Sullivan: konsolidacja rynku nie powoduje obniżek cen leków dla pacjenta W ocenie ekspertów w 2009 roku ceny leków wzrosną średnio o 6,6 procent w porównaniu do roku ubiegłego, przy inflacji rzędu 3,7 procent.

Polski rynek farmaceutyczny jest jednym z największych w Europie Wschodniej - ocenia raport firmy doradczej Frost & Sullivan.

Generuje on ponad jedną czwartą przychodu ze sprzedaży dla całego regionu.

Sektor  producentów leków jest jednak bardzo rozdrobniony. Spośród ok. 300 firm, tylko 31 z nich ma udziały w rynku  większe niż 1 procent. Według firmy Frost & Sullivan, planowana w 2010 roku prywatyzacja CF Cefarm S.A. oraz Polf (Tarchomin, Pabianice i  Warszawa) S.A., będzie pierwszym krokiem do konsolidacji rynku i wyłonienia kilku największych graczy.

Obecnie liderem na  polskim rynku producentów  farmaceutyków jest Grupa Sanofi-Aventis, która po połączeniu z czeską Zentivą wyprzedziła dotychczasowego lidera rankingu – GlaxoSmithKline (GSK) i posiada 5,7-procentowy udział w rynku.

Kolejni gracze to wspomniane już GSK z 5-procentowym udziałem oraz Polpharma – największy producent z polskim kapitałem (ok. 4,5 procent udziału w rynku).

Jeszcze w tym roku mają się zakończyć negocjacje zakupu akcji prywatyzowanej Polfy Pabianice przez firmę Adamed. Prywatyzacja pozostałych: Polfy Tarchomin i Polfy Warszawa, nie jest tak daleko posunięta.

Innym przejęciem, które może mieć wpływ na konsolidację rynku, jest kolejna przymiarka do połączenia Biotonu z Polpharmą, o czym pisaliśmy w portalu rynkezdrowia.pl.

Polski rynek dystrybucji farmaceutyków jest o wiele bardziej skonsolidowany niż sektor produkcyjny. Liderem jest tu Torfarm (po połączeniu z firmą Prosper w lipcu 2009 roku) posiadający ok. 30 procent udziłu w rynku. Za nim  plasują się: Farmacol z 19 procentami i Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) z 18,5 procenta.

Firma zauważa w swoim raporcie, że postępująca na rynku konsolidacja nie ma wpływu na obniżenie cen leków dla klienta końcowego. W 2009 roku ceny wzrosną średnio o 6,6 procent w porównaniu do roku ubiegłego, przy inflacji rzędu 3,7 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH