Firmy farmaceutyczne są nośnikiem innowacji i rozwoju Przemysł farmaceutyczny jest dobrym pracodawcą - przekonywali podczas sesji paneliści Fot. PTWP

Mamy relatywnie wysokie zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, co oznacza, że ta branża jest dobrym pracodawcą. Tu też są wyższe wynagrodzenia w porównaniu do innych sektorów gospodarki, choć nadal niższe niż w krajach starej Unii Europejskiej - mówiła Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzający DeLab, podczas sesji "Przemysł farmaceutyczny - korzystajmy z jego potencjału", odbywającej się w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (8 marca br.).

Dodała, że Polska nadal buduje swoje przewagi konkurencyjne bazując na niskich płacach. - Ale to się powoli kończy i konsekwencją zaczynają być braki pracowników. Podobnie relatywnie niskie są inwestycje, a polski przemysł farmaceutyczny dysponuje niekorzystnym bilansem handlowym: import przewyższa eksport. Generują go głównie kraje UE. Nadwyżkę w handlu lekami mamy z kolei z krajami na wschód od Polski (Rosja, Ukraina, Kazachstan) oraz krajami bałtyckimi - mówiła ekspert z DeLab.

Przemysł wysokich technologii
Z kolei zdaniem Bogny Cichowskiej-Dumy, prezes Związku Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, nie do końca jest prawdą, że farmacja jest niedoceniana: - W Polsce fabryki mają także firmy innowacyjne. Są też rozwijane projekty biotechnologiczne. Cechą tej branży jest innowacyjność i bardzo wysoki poziom reinwestycji – mówiła szefowa Infarmy.

Zwróciła również uwagę na perspektywy wzrostu firm innowacyjnych i generycznych: - Każda z nich ma swoją rolę. Firmy innowacyjne są nośnikiem innowacji. Dlatego nie można wspierać tylko firm generycznych i nagradzać jedynie produkcji aktualnie prowadzonej. Do tego potrzebne jest też stabilne prawo, szczególnie w zakresie refundacji. Nadal czekamy na nowelizację tej ustawy.

- Branża farmaceutyczna jest ważnym elementem stymulacji całej gospodarki. Dla nas ważnym problemem jest presja cenowa. Można zadać pytanie: czy opłaca się tylko sprowadzać leki ze Wschodu i sprzedawać? Warto docenić tych, którzy podejmują wysiłek inwestycyjny - mówił Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Resorty wracają do rozmów o RTR
Wiceminister zdrowia, Marcin Czech podkreślał, że resort zdrowia chce, by przemysł farmaceutyczny był ważną częścią gospodarki. - Z pewnością wymaga dużych inwestycji i długoterminowej przewidywalności. W najbliższych tygodniach wrócimy do prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Czasowo zostaną opóźnione prace dotyczące wyrobów medycznych. Trwają też prace nad RTR - trwa doprecyzowywanie algorytmów. W nagradzaniu firm będziemy uwzględniać m.in. badania podstawowe, kwestie podatkowe, IT i działania eksportowe.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH