Czy firmy farmaceutyczne, które przyjęły strategię

Jeszcze do niedawna wydawało się, że model biznesowy będzie przebiegał bez zakłóceń: powstające projekty są rozwijane w kolejnych fazach przez mniejsze firmy, a farmaceutyczne giganty śledzą rynek w poszukiwaniu mniejszych... Przez ostatnie lata firmy biotechnologiczne, które rozwijały obiecujące projekty innowacyjne, ale  brakowało im środków na komercyjne wprowadzenie produktu na rynek, były atrakcyjnym podmiotem do wchłonięcia przez największe koncerny farmaceutyczne, razem z zaawansowanym w badaniach klinicznych produktem.

Także Bristol-Myers Squibb, który ogłosił w grudniu 2007 roku 5-letni plan restrukturyzacji i przesunięcie środków na tworzenie biofarmaceutycznego biznesu, zakładał wyłapanie z rynku i włączenie w strukturę firmy do 2013 roku biotechnologicznych „perełek“. Pod koniec lipca br. firma zaoferowała za 83 proc. akcji swojego partnera ImClone Systems 4,5 mld dolarów, ale ten ofertę odrzucił.

To musiało być dla BMS niespodzianką, bo oferta przejęcia nastąpiła po 7 –letniej współpracy, której efektem była m.in. komercjalizacja stosowanego w terapii onkologicznej leku Erbitux, który odtąd przyniósł ze sprzedaży 1,3 mld dolarów. Właściciele ImClone wydali oświadczenie, że oferta BMS jest poniżej rzeczywistej wartości firmy i nie uwzględnia jej innych innowacyjnych projektów, m.in. antyciała monoklonalnego, znajdującego się obecnie w fazie rozwoju. Jeżeli produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży, może stanowić konkurencję dla Erbituxu.

Podbić cenę
Analitycy są na ogół zgodni, że w końcu do akwizycji dojdzie, ale podbijanie ceny przez firmy biotechnologiczne jest symptomatyczne. Szybko też została odrzucona propozycja firmy Roche złożona biotechnologicznemu gigantowi, firmie Genentech. Oferta opiewała na 44 mld dolarów.

To nie mało, biorąc pod uwagę, że według serwisu Windhover Information, w 2007 roku, wartość wszystkich akwizycji w USA wyniosła 60 mld dolarów, w Europie 34 mld dolarów. Jeszcze do niedawna wydawało się, że model biznesowy będzie przebiegał bez zakłóceń: powstające projekty są rozwijane w kolejnych fazach przez mniejsze firmy, a farmaceutyczne giganty śledzą rynek w poszukiwaniu mniejszych, wschodzących firm z sektora BT, z produktami dającymi nadzieję na osiągnięcie statusu blockbustera.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH