Firmom farmaceutycznym będzie się opłacało wspierać polską gospodarkę W ramach RTR firmy farmaceutyczne, które zdecydują się na uruchomienie produkcji w Polsce, będą mogły liczyć na znacznie ułatwienia podczas negocjacji refundacyjnych. Fot. PTWP

Firmy farmaceutyczne, które zdecydują się na uruchomienie produkcji w Polsce, będą mogły liczyć na znaczne ułatwienia podczas negocjacji refundacyjnych. Budżet państwa miałby pokryć nawet 10 proc. refundacji - zapowiedział w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Mowa o tzw. refundacyjnym trybie rozwojowym. Skorzystać na nim mają nie tylko firmy farmaceutyczne produkujące leki refundowane, ale także firmy wytwarzające leki generyczne.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas sesji poświęconej polityce lekowej, odbywającej się w czasie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca), przypomniał, że prace nad nowymi rozwiązaniami prowadzone wewnątrz resoru zostały zakończone pod koniec ubiegłego roku.

Jak tłumaczył, dokument dotyczący polityki lekowej złożony jest z dwóch części. Pierwsza jest ukierunkowana na zabezpieczenie pacjentów w leki skuteczne, bezpieczne i dobrej jakości. Drugi rozdział dokumentu dotyczy sektora farmaceutycznego w Polsce.

Wiceminister dużo uwagi poświecił strategii Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR), która znalazła się w drugiej części dokumentu, jak również w dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Ułatwienia według skali
W ramach RTR firmy farmaceutyczne, które zdecydują się na uruchomienie produkcji w Polsce, będą mogły liczyć na znacznie ułatwienia podczas negocjacji refundacyjnych. Budżet państwa miałby pokryć nawet 10 proc. refundacji. Przykładowo, jak wskazał nam wcześniej minister Łanda, oznacza to, że np. na 1 mld zł refundacji z NFZ - ok. 100 mln zł będzie dokładało państwo.

- Wszystkie firmy farmaceutyczne, które będą miały na swoich wykazach leki refundowane, będą przekazywały ministerstwu wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do wyliczania współczynników RTR, czyli oceny zakresu inwestycji - powiedział Krzysztof Łanda.

Pod rygorem odpowiedzialności karnej, firmy farmaceutyczne będą zobowiązane do dostarczania resortowi czterech następujących grup informacji:

- o kwalifikacjach i liczbie pracowników,
- o płaceniu podatków w ciągu ostatnich pięciu lat działalności w Polsce,
- o wysokości środków inwestowanych w badania i rozwój,
- o stosunku między eksportem a importem.

Po otrzymaniu tych informacji, resort ustali wartości współczynników RTR. Ich skala może sięgać od 1 do 0,5 lub od 0,2 do 1.

Zachęta do inwestowania w Polsce
Ministerstwo chce wspomóc firmy, głównie w zakresie badań innowacyjnych i dystrybucji leków refundowanych. Jednak niezbędny jest do tego właściwy dobór skali.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH