Firma farmaceutyczna Servier wydała oświadczenie, w którym odnosi się do publikacji prasowych na temat odwołania prezesa URPL Leszka Borkowskiego. Dziennik napisał, że powodem odwołanie prezesa URL mogło być powiadomienie ABW, że francuski koncern Servier mógł finansować PSL, w zamian za pomoc Ministerstwa Gospodarki w lobbingu na rzecz ponownej rejestracji leku Detralex. Przy okazji przypomniano, że Urząd wydał negatywną opinię w sprawie rejestracji jednego z produktów firmy w procesie harmonizacji dokumentacji medycznej, która zakończyła się z końcem ubiegłego roku.

Poniżej treść oświadczenia w całości.

"W związku z publikacją w gazecie Dziennik firma Servier oświadcza, że:

1.Nic jej nie wiadomo o przyczynach zwolnienia ze stanowiska Prezesa Urzędu Rejestracji Leków i Produktów Leczniczych oraz nie ma nic wspólnego z działalnością i finansowaniem jakichkolwiek partii politycznych w Polsce.

2.Brak przejrzystych reguł działania i szereg nieprawidłowości dotyczących leków firmy w prowadzonych przez administrację państwową postępowaniach skłoniło Servier do obrony swoich praw i wystąpienia na drogę arbitrażu międzynarodowego. W ciągu ostatnich tygodni firma powiadomiła Urząd Rejestracji Leków i Produktów Leczniczych i Ministerstwo Zdrowia oraz – zgodnie z międzypaństwową umową poprzez kanały dyplomatyczne – Ministerstwo Gospodarki o zamiarze wystąpienia z powództwem o odszkodowanie do międzynarodowego sądu arbitrażowego w związku z dyskryminacją dotyczącą odmowy przedłużenia rejestracji leku Detralex.

3.Urząd Rejestracji kierowany przez pana Borkowskiego, jako jedyny ze 109 krajów na świecie i jako jedyny w Europie odmówił przedłużenia rejestracji leku Detralex po 16 latach obecności tego leku na polskim rynku. Zamiast zharmonizować dokumentację leku do wymogów unijnych Urząd Rejestracji postąpił sprzecznie ze stanowiskiem organów rejestracyjnych w całej Unii Europejskiej. Zdaniem Servier to działanie było bezpośrednio związane z faworyzowaniem przez Urząd Rejestracji konkurenta Detralexu, który został wprowadzony na polski rynek, jako lek-duch, bez wymaganych prawem badań.

W ciągu jednego dnia, jeszcze przed uprawomocnieniem się decyzji o odmowie zharmonizowania Detralexu, prezes Borkowski wydał firmie konkurencyjnej oficjalne zaświadczenie o tym fakcie. Działania byłego prezesa Urzędu Rejestracji będą jednym z przedmiotów oceny przez niezależny sąd arbitrażowy i w tym kontekście należy odczytywać jego aktualne wypowiedzi udzielone gazecie Dziennik.

Podsumowując, Urząd Rejestracji usunął z polskiego rynku produkowany przez Servier produkt oryginalny o udokumentowanej skuteczności, a pozostawił na rynku jego konkurenta, nieposiadającego żadnych własnych badań. W ten sposób, przy aktywnej pomocy Urzędu Rejestracji, doszło do przekazania rynku wartego około 500 mln złotych w ręce firmy konkurencyjnej.

4.Uważamy, że dyskryminowanie – po 20 latach od podpisania między Polską a Francją umowy o ochronie inwestycji – francuskiej firmy, która zainwestowała w Polsce kilkaset milionów euro, płaci dziesiątki milionów złotych podatku rocznie jest rażąco sprzeczne z interesem publicznym i międzynarodowymi zobowiązaniami".

Matthieu Accolas
Dyrektor Generalny
Servier Polska

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH