Federacja producentów suplementów wylicza, kto kontroluje jakość preparatów Suplementy diety podlegają m.in. kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej - podnosi federacja producentów suplementów. Fot. Archiwum

Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów Związek Pracodawców stanowczo sprzeciwia się przekonaniu, że produkcja i dystrybucja suplementów diety nie jest w żaden sposób kontrolowana.

Raport Najwyższej Izby Kontroli, który wykazał wiele nieprawidłowości związanych z szarą strefą, sprawił, że w przestrzeni publicznej pojawiło się również wiele błędnych przekazów niezwykle krzywdzących dla uczciwych producentów suplementów diety - pisze Federacja.

Organizacja odwołuje się do wniosków raportu NIK, które zostały zaprezentowane przez jej prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego 9 lutego br. - Jak wynika z naszej kontroli, w suplementach wprowadzanych na polski rynek można napotkać substancje szkodliwe dla zdrowia, bakterie chorobotwórcze, pochodne narkotyków - podkreślał szef NIK.

Federacja Suplementów zauważa, że często powtarzanym argumentem jest brak kontroli Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad rynkiem suplementów.

W efekcie przekaz trafiający do opinii publicznej skłania do wyciągania wniosków, że produkcja i dystrybucja preparatów nie jest w żaden sposób kontrolowana. Jako organizacja branżowa chcemy walczyć z tym błędnym przekonaniem - podkreśla Federacja.

Zaznacza, że suplementy diety podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Handlowej oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Według Federacji każdy z tych organów czuwa nad bezpieczeństwem suplementów diety we właściwym dla siebie zakresie.

Dodatkowo - co ma miejsce tylko w wybranych krajach UE - w Polsce suplementy diety podlegają systemowi notyfikacji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, któremu każdy producent jest zobowiązany przedstawić szczegółową dokumentację produktu zawierającą dane m.in. o składnikach suplementu, jego przeznaczeniu, sposobie dawkowania. Warto podkreślić, że wiele suplementów diety, pochodzących od uczciwych wytwórców, produkowana jest w systemie farmaceutycznym GMP lub HACCP, które gwarantują bardzo wysoką jakość produktu - wylicza organizacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH