Federacja Konsumentów: leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sklepach Co piąty badany wskazywał, że nie kupuje leków bez recepty w aptece, ponieważ jest ona zbyt daleko Fot. Archiwum RZ

Federacja Konsumentów uważa, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sprzedaży również poza aptekami. Z badań przeprowadzonych przez Federację wynika, że podobnego zdania jest dwóch na trzech Polaków.

W poniedziałek (21 grudnia) Federacja Konsumentów przedstawiła raport, z którego wynika, że większość Polaków kupujących leki bez recepty sięga po środki na ból głowy (50,8 proc.). Popularne są też leki przeciwgorączkowe (44 proc.), na przeziębienie (43 proc.), na ból i zapalenie gardła (38 proc.) oraz na ból mięśni i stawów (32 proc.). Tylko 6 proc. respondentów nie kupiło żadnego leku bez recepty w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dziewięć na dziesięć osób kupuje leki bez recepty w aptece. Co trzecia osoba kupuje je w małych sklepach osiedlowych, hipermarketach lub dyskontach. Popularne są też zakupy na stacjach benzynowych i w kioskach.

Osoby, które kupują leki bez recepty poza apteką najczęściej wskazywały, że robią to przy okazji innych zakupów (51,1 proc.) lub dlatego, że jest im tak wygodniej (49,8 proc.). Ważnym czynnikiem jest również możliwość zakupu preparatów w każdym momencie.

- W przypadku ograniczenia sprzedaży leków bez recepty tylko do aptek w trudnej sytuacji znaleźliby się mieszkańcy wsi i małych miejscowości - podkreśliła wiceprezes Federacji Konsumentów Aleksandra Frączek. Zwróciła uwagę, że co piąty badany wskazywał, że nie kupuje leków bez recepty w aptece, ponieważ jest ona zbyt daleko.

Dwie na trzy osoby biorące udział w badaniu uważają, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne także w innych niż apteki punktach sprzedaży. Respondenci argumentowali, że zwiększa to dostępność do leków (szczególnie gdy apteka jest daleko od miejsca zamieszkania) i daje możliwość zakupu leków w razie nagłej potrzeby w późniejszych godzinach i bez konsultacji.

- Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że sprzedaż leków poza aptekami należy zachować w tym kształcie, jaki mamy dzisiaj - oceniła Frączek. Podkreśliła jednocześnie potrzebę aktywniejszych działań edukacyjnych w zakresie spożywania leków i wynikających z tego zagrożeń.

Prawniczka z Federacji Konsumentów Aleksandra Dunajewska zwróciła uwagę, że każdy kraj UE wprowadza własne zasady sprzedaży leków bez recepty. Mówiła, że w państwach, w których utrzymany jest monopol aptek na sprzedaż leków, ceny leków są znacznie wyższe.

Podkreśliła, że otwarcie rynku pozaaptecznego nie spowodowało gwałtownego wzrostu sprzedaży i konsumpcji leków. - Sprzedaż leków poza aptekami nie stanowi zagrożenia, ponieważ leki, które są dostępne poza aptekami mają obniżoną zawartość substancji leczniczej, a więc są odpowiednio bezpieczniejsze dla konsumentów - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH