Farmacja szpitalna: brakuje informatyzacji i przejrzystych zasad stosowania leków

Pracujący w polskich szpitalach farmaceuci chcieliby korzystać w swoich aptekach z rozwiązań, które od lat funkcjonują w bogatszych krajach, m.in. z systemu unit dose, umożliwiającego przygotowanie celowanej dawki leków dla pacjenta. Postulują także wprowadzenie nowych zasad rozliczania leków w placówkach lecznictwa stacjonarnego.

Gospodarce lekami w szpitalach poświęcona była jedna z sesji grudniowej konferencji Rynku Zdrowia w Poznaniu. Dr Hanna Jankowiak-Gracz, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej w Wielkopolsce i kierownik apteki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu przypomniała ustawowe zadania nałożone na apteki szpitalne.

Są to przede wszystkim funkcje logistyczne, czyli zakup leków, magazynowanie, a także dystrybucja i organizacja przetargów oraz zadania nadzorcze obejmujące zachowanie bezpieczeństwa przechowywania leków.

- Kolejnym zadaniem jest wytwarzanie leków cytotoksycznych oraz do żywienia pozajelitowego. Ideałem byłoby, aby apteka szpitalna była gwarantem bezpiecznej, ale i ekonomicznej terapii w szpitalu - zaznaczyła dr Jankowiak-Gracz.

Rozwiązania przyszłości
Farmaceuci chcieliby widzieć w swoich aptekach wiele nowych rozwiązań, które od lat funkcjonują w bogatszych krajach, np. system unit dose, który umożliwia przygotowanie celowanej dawki leków dla pacjenta. - Dzisiaj unit dose to konieczność. Gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta, eliminując ryzyko pomyłek i wystąpienia działań niepożądanych lub incydentów medycznych. Bez unit dose i sprawnych systemów informatycznych nie ma nowoczesnej farmacji - mówiła konsultant.

Zalety systemu informatycznego w swoim szpitalu doceniła Izabela Zięba-Henyk, kierownik apteki w SZOZ w Obornikach Wielkopolskich. - System informatyczny działa w naszym szpitalu już osiem lat. Ostatnio został do niego włączony blok operacyjny. Dzięki temu zyskujemy informacje o wszystkich zużytych materiałach, lekach i sprzęcie. System daje duże oszczędności, nawet w tak niewielkim szpitalu jak nasz.

Jednak w porównaniu do systemów informatycznych stosowanych w polskich szpitalach, unit dose to kwestia odległej przyszłości. System kosztuje około miliona euro i mimo że przynosi rocznie znaczne oszczędności, a inwestycja zwraca się w kilka lat, zakup takiego rozwiązania przekracza możliwości większości placówek.

Również w powodów finansowych w Polsce nie udało się wprowadzenie modelu brytyjskiego, obejmującego m.in. zatrudnienie farmakologów klinicznych. - „Opiekują się" oni oddziałem, pracując w ścisłej kooperacji z ordynującymi leki i odpowiadają za realizację zapotrzebowania - opisała Danuta Kurasz, kierownik apteki szpitalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH