Farmacja: plany giełdowego debiutanta

Bułgarska firma farmaceutyczna Sopharma, która w poniedziałek (28 listopada) zadebiutowała na rynku głównym GPW, planuje wypłacać dywidendę nie mniejszą niż 60 proc. zysku netto spółki matki.

- Mamy nadzieję, że będziemy wypłacać dywidendę nie mniejszą niż 60 proc. zysku netto spółki matki za 2011, 2012 i 2013 rok - powiedział dziennikarzom Ognian Donev, prezes Sopharmy.

Dodał, że pod kątem wyników finansowych ten rok będzie lepszy niż 2010 rok, który był najlepszym rokiem w historii spółki. - Rok 2010 był najlepszym rokiem od 78 lat, a 2011 będzie nowym rekordowym rokiem. Mamy nadzieję, że zarówno zysk netto jak i przychody będą lepsze - powiedział prezes.

Donev powiedział też, że Sopharma, która jest obecna w Polsce poprzez swoje spółki zależne: Sopharma Warsaw i Sopharma Poland, nie wyklucza w przyszłości budowy swojej fabryki w Polsce, ale na razie nie ma konkretnych planów.

Strategia zakłada dalsze umacnianie pozycji Sopharmy na obecnych rynkach eksportowych - szczególnie w regionie Bałkanów i w Turcji - i wejście na nowe rynki, które charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu w celu osiągnięcia silnej pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ze stabilnymi i geograficznie zdywersyfikowanymi przychodami.

Spółka zamierza także wprowadzać nowe produkty farmaceutyczne - samodzielnie opracowane przez Sopharmę oraz leki generyczne. - W 2011 roku wprowadziliśmy 10 nowych produktów, a osiem czeka na rejestrację - powiedział Donev.

Grupa Sophamra prowadzi działalność w Bułgarii oraz na 37 rynkach eksportowych. Sopharma AD to bułgarski producent, eksporter i krajowy dystrybutor produktów farmaceutycznych.

Kapitał zakładowy spółki wynosi 132 mln BGN i dzieli się na 132.000.000 akcji. Debiut na GPW nie był poprzedzony ofertą publiczną akcji. W pierwszym półroczu 2011 roku grupa osiągnęła przychody w kwocie 315,7 mln BGN, EBITDA miała wartość 34 mln BGN, a zysk netto wyniósł 21,4 mln BGN.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH