
Od miesięcy trwa akcja lobbingowa, dezinformująca, jakoby to apteki nie mogły obecnie informować pacjentów o tańszych odpowiednikach leków lub obniżać cen leków pełnopłatnych - przypomina dr farm. Stanisław Piechula, wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Tymczasem każda apteka ma ustawowy obowiązek informować pacjentów o tańszych odpowiednikach i może dowolnie obniżać ceny leków pełnopłatnych, czyli innych niż refundowanych przez NFZ o stałych cenach we wszystkich aptekach.
Celem tego lobbingu i nagonki na ustawodawcę jest doprowadzenie do usunięcia z prawa farmaceutycznego lub złagodzenia zapisów dotyczących zakazu reklamy aptek - Art. 94a.1. "Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego".
Zapis ten sprawił, że aptekarze, właściciele pojedynczych aptek, którzy często nie dawali sobie rady z ostrą konkurencją reklamową prowadzoną przez sieci aptek, wreszcie złapali oddech. Okazało się, że pacjenci się uspokoili, wybierają znowu swoje najbliższe apteki, nie dostają gorączki na hasło "leki po 1 groszu" lub "promocja leku" i nie biegają po aptekach wykupując niepotrzebne specyfiki, które później często w oryginalnie zamkniętych opakowaniach były zwracane do utylizacji.
Apteki zbierające od pacjentów przeterminowane lub niepotrzebne preparaty do utylizacji nie odnotowują już wyrzucania pełnych opakowań drogich leków refundowanych, które masowo kupowano w 1-groszowych promocjach.
Jednak to uspokojenie pacjentów niekorzystnie wpłynęło na apteki, które poprzez marketing potrafiły rozkręcać spiralę swoich obrotów, często wspomagając tym samym niepotrzebne spożycie leków, plasujące Polskę na drugim miejscu w ilości zażywanych specyfików. Warto także być świadomym dalszych wydatków i skutków z tego wynikających, jak lekozależność, zatrucia lekami, wzrost refundacji i lądująca w koszu masa przeterminowanych pozycji.
Czytaj też. Organizacje do resortu zdrowia: zakaz reklamy aptek jest nieprecyzyjny i szkodliwy
Podczas prowadzonej akcji lobbingowej o usunięcie zakazu reklamy aptek przekazywane są informacje, że to farmaceuci nie mogą promować swojej działalności, że to aptekarze płacą wysokie kary za reklamę i chcą usunięcia tego zakazu. Jest to ewidentne kłamstwo!
W Polsce ustawowym reprezentantem wszystkich farmaceutów czy aptekarzy są izby aptekarskie i są one zdecydowanie za utrzymaniem, a nawet jeszcze większym zaostrzeniem zakazu reklamy, nie tylko aptek ale i leków, gdyż naszym zdaniem pacjent powinien kupować je tylko wtedy, gdy są one mu niezbędne, a nie wtedy, gdy je ktoś dobrze zareklamuje.
Zakaz reklamy aptek i leków powinien być wpisany do lekowej polityki bezpieczeństwa państwa, bardzo dobrze się zatem stało, że rząd nie chce łagodzić zakazu reklamy aptek - to przede wszystkim dbałość o zdrowie Polaków.

CZYTAJ TAKŻE
- 14:20 Posłanka PiS o "Zatrzymaj aborcję": chore dzieci ma chronić, a zdrowe pozwala zabijać
- 14:00 62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
- 13:40 Lubuskie kusi studentów medycyny; oferuje 2 tys. zł stypendium za...
- 13:25 Gorzów Wlkp.: rozbudowane hospicjum już po oficjalnym otwarciu
- 13:10 Francuski anatom potrafi rozpoznać przyczyny śmierci sprzed tysięcy lat
- 12:55 W kasie śląskiego oddziału NFZ brakuje pieniędzy na szpitalne kontrakty?
- 12:35 Były wiceminister zdrowia wrócił do rządu. Najchętniej pełniłby tę funkcję społecznie?
- 12:15 Węgry też zmagają się z brakiem lekarzy i pielęgniarek. Na tych pracowników chętni są Niemcy...
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych