Farmaceuci: leki tylko z apteki

Według Naczelnej Rady Aptekarskiej handlowanie lekami poza aptekami i punktami aptecznymi jest działaniem na szkodę pacjentów. Postulat, by zakazać takiego handlu, albo przynajmniej ograniczyć listę leków i rodzaj punktów handlowych uczestniczących w tym procederze nie jest nowy.

Ostatnio punktem wyjścia do powrotu do dyskusji o sprzedaży pozaaptecznej jest problem zakazu reklamy aptek i ich działalności. Część środowiska aptekarskiego argumentuje, że reklama aptek jest sprzeczna z zasadami wolności gospodarczej, bowiem sklepy sprzedające leki bez recepty mogą się reklamować, ale apteki sprzedające ten sam asortyment już nie.

Farmaceuci oceniają, że przeciw sprzedaży leków poza aptekami przemawiają przede wszystkim brak fachowej wiedzy o lekach od sprzedawcy oraz brak odpowiednich warunków przechowywania leków.

- Osoba, która kupuje w kiosku czy sklepie np. panadol i paracetamol, aby szybko zbić u siebie gorączkę lub uśmierzyć ból, często nie ma pojęcia, że oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną. Nieświadomie dubluje więc dawkę, co zamiast pomóc, może jej zaszkodzić - stwierdza Katarzyna Kaniut z Apteki "Śródmiejskiej”, członek Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu, na łamach portalu nto.pl, który przypomniał o problemie.

Teoretycznie osoby wydające leki w supermarketach, na stacjach benzynowych, czy zwykłych sklepach ogólnodostępnych powinny posiadać wiedzę z zakresu stosowania i przechowywania sprzedawanych leków, zawartą w załączonych do nich ulotkach. Jednak w praktyce pozostaje to poza wszelką kontrolą.

Dlatego aptekarze opowiadają się za ograniczeniem asortymentu i rodzaju placówek handlowych mogących prowadzić sprzedaż leków (np. stacje benzynowe). Ich zdaniem takie opakowanie powinno zawierać maksymalnie 2-4 tabletki leku i być dostępne tylko w sytuacjach nagłych i doraźnych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH