Ewa Grenda: prywatne wydatki na leki znacząco rosną

Priorytety INFARMY pozostają niezmienne, naszym celem jest zagwarantowanie pacjentom dostępu do innowacyjnych terapii. Czas, nasze doświadczenie oraz otoczenie modyfikują sposoby, jakimi możemy do tego celu dotrzeć - mówi Ewa Grenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, dyrektor generalna Roche Polska.

Rynek Zdrowia: - Jakie cele uważają Państwo za najważniejsze do zrealizowania w 2015 roku?
Ewa Grenda: - W kwestiach systemowych czy prawnych wciąż operujemy w podobnych warunkach, w dwóch równoległych rzeczywistościach - nadmiernej regulacji, którą prawie trzy lata temu ukonstytuowała ustawa o refundacji leków, oraz legislacyjnej próżni - jak choćby w przypadku polityki lekowej państwa czy badań klinicznych. W obszarze biznesowej aktywności branża koncentrować się będzie na budowie pozytywnego klimatu inwestycyjnego, zwłaszcza w obszarze badań i rozwoju.

Nasze bieżące wyzwania definiuje raport dotyczący funkcjonowania ustawy o refundacji leków, przygotowany na zlecenie INFARMY. Widzimy przede wszystkim, że nowe zasady organizacji rynku przełożyły się na liczne finansowe i administracyjne bariery w dostępie pacjentów do terapii. Najistotniejszą jest znaczący wzrost prywatnych wydatków na leki.

W latach 2012-2013 pacjenci przeznaczyli na ten cel około 700 mln złotych więcej niż przed wejściem w życie ustawy. Nie mniej istotny dla efektów zdrowotnych jest wciąż niewystarczający dostęp do innowacji. Na ich refundację NFZ wydaje około 1,2% budżetu, co powoduje, że ciężko będzie nam nadrobić dystans jaki dzieli nas od europejskiej średniej.

Istotne jest to, że rozwiązanie tego problemu nie wymaga intensywnych prac legislacyjnych, a jedynie implementacji już istniejących przepisów. W naszej ocenie Ministerstwo Zdrowia i NFZ dysponują skutecznymi narzędziami, które mogą obniżyć koszt farmakoterapii, czy zmniejszyć administracyjne obciążenia lekarzy. Dotyczy to także innych postulatów branży, jak choćby podejścia administracji do procesu refundacji.

Poprawa przejrzystości tego procesu jest zależna w dużej mierze od zastosowania w ramach tej procedury Kodeksu postępowania administracyjnego. Myślę, że pogłębienie dyskusji nad sposobem wdrożenia prawa będzie jednym z głównych celów INFARMY w 2015 roku.

- Jaką rolę do realizacji tych celów odgrywa powołana w 2014 roku Platforma Farmaceutyczna?
- Powołując Platformę postawiliśmy przed sobą ambitne cele. Pragniemy stymulować merytoryczny dialog między wszystkimi środowiskami, będącymi częścią systemu ochrony zdrowia. Wierzę, że wspólnie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które będę wspierać jego rozwój.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH