Blokując import równoległy producent leków nadużywa pozycji dominującej

Skargę na GSK do instytucji antymonopolowej W Grecji wnieśli hurtownicy i stowarzyszenia farmaceutów. Zdaniem Trybunału, handel równoległy umożliwia konsumentom korzystanie z alternatywnego źródła zaopatrzenia w leki, po cenach niższych niż te oferowane przez firmy farmaceutyczne.

Import równoległy, to obrót lekami przez hurtownie, które wykorzystują różnice cenowe tych samych leków w różnych krajach; specyfik jest kupowany w państwie, gdzie ma on niższą cenę i sprzedawany jest po konkurencyjnej, niższej cenie w kraju, gdzie cena ustalona przez producenta jest wyższa.

Zdaniem Trybunału, handel równoległy umożliwia konsumentom korzystanie z alternatywnego źródła zaopatrzenia w leki, po cenach niższych niż te oferowane przez firmy farmaceutyczne.

Tymczasem odmowa wykonywania zamówień przez GSK w Grecji służyła ograniczeniu eksportu równoległego leków na rynki państw członkowskich, gdzie ceny sprzedaży są wyższe.

Od listopada 2000 r. firma przestała realizować w całości zamówienia greckich aptekarzy i hurtowników tłumacząc, że eksport prowadzony przez hurtownie powoduje braki w zaopatrzeniu rynku w tym kraju. Dostawy zostały wznowione, ale w ograniczonych ilościach.

Trybunał zwrócił uwagę, że gdyby handel równoległy doprowadził do braków w zaopatrzeniu na rynku krajowym, to taką  sytuację powinny uregulować  właściwe organy państwa, a nie koncerny farmaceutyczne.

Hurtownicy i stowarzyszenia farmaceutów wniosły skargę na GSK do greckiej instytucji antymonopolowej, powołując się na art. 82 Traktatu i argumentując, że GSK nadużywa pozycji dominującej w celu ograniczenia importu równoległego swoich produktów.

W swoim orzeczeniu ETS zaznaczył, że kontrola cen sprzedaży i refundacji kosztów leków nie prowadzi do zaniku działania praw popytu i podaży.

Nie można też, interpretując reguły konkurencji, stwierdzić, że w celu ochrony własnych interesów przedsiębiorstwo zajmujące pozycję dominującą musi zrezygnować ze sprzedaży swoich produktów w państwie członkowskim, w którym ceny ustalone są na niższym poziomie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH