Europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarze Polskę za import tańszych leków? Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli

Komisja Europejska pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości za łamanie prawa wspólnotowego w zakresie importu leków. KE wskazuje, że polskie Prawo farmaceutyczne dopuszcza, z powodów finansowych, możliwość importu leków niezarejestrowanych - nawet jeśli na rynku są ich zarejestrowane odpowiedniki. Za takie praktyki Polsce grozi kara finansowa.

Według prawa unijnego, leki muszą być zarejestrowane przed wprowadzeniem ich do obrotu na danym rynku. Art. 5 dyrektywy 2001/83 (zmienionej przez dyrektywę 2004/27) dopuszcza możliwość importu docelowego niezarejestrowanych w danym kraju produktów leczniczych, tylko w wyjątkowych sytuacjach, powodowanych względami medycznymi.

Tymczasem na podstawie art. 4 ust. 3a ustawy Prawo farmaceutyczne, do Polski sprowadzane są leki u nas niezarejestrowane, nawet gdy w obrocie znajdują się zarejestrowane, ale droższe odpowiedniki. Prawnicy nazwali to zjawisko „importem cenowym“ – czymś pomiędzy importem docelowym i równoległym.

Bo miało być wyjątkowo

– Import cenowy został wprowadzony tylko w Polsce. Jego ideą było to, by pacjent miał szybki dostęp do leku, gdy istnieje zagrożenie życia i zdrowia – wyjaśnia mecenas Agnieszka Deeg z kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna.

Ale zdaniem mec. Deeg, idea importu docelowego została wypaczona. Z procedury mającej mieć charakter doraźny, powodowanej względami medycznymi, zamieniła się w zjawisko występujące coraz częściej. Ministerstwo Zdrowia wydało już przynajmniej 306 takich zgód.

Przepis pozwala sprowadzać z zagranicy leki niezarejestrowane, tańsze od tych, będących w obrocie w Polsce. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który w 2008 roku oceniał poprawki do projektu Prawa farmaceutycznego pod kątem ich zgodności z prawem wspólnotowym, nie krył, że za taką polityką stoją względy finansowe i że import nie ogranicza się tylko do leków nierejestrowanych.

– Import finansowy nie prowadzi do wprowadzenia do obrotu odpowiedników czy produktów podobnych. Skutkiem zastosowania mechanizmu importu finansowego jest pojawienie się na rynku polskim dokładnie tego samego produktu leczniczego, który jest w Polsce dopuszczony do obrotu. Jedyne różnice tkwią w cenie i pochodzeniu rynkowym tych dwóch produktów, które wynikają ze stosowania przez firmy farmaceutyczne różnych polityk cenowych na różnych rynkach – napisał Tomasz Krawczyk z departamentu prawnego UKIE w przesłanym dla nas w 2008 roku komentarzu.

„Bezpańskie“ leki?
Procedura sprowadzenia leku niezarejestrowanego w Polsce wymaga podpisania wniosku przez konsultanta w danej dziedzinie medycyny, potem wniosek trafia do resortu zdrowia, gdzie minister wydaje zgodę na import docelowy. Na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia informuje o sposobie sprowadzenia leków z importu docelowego „na ratunek życia“.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH