Europejska rejestracja leku stosowanego w terapii zakażenia HCV FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Zepatier (elbaswir i grazoprewir) wskazanego w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C).

Producentem leku jest firma MSD. Zepatier może być podawany z rybawiryną lub bez i stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby wywołanego genotypem 1 lub 4 wirusa HCV u osób dorosłych. Zepatier to stosowany raz na dobę preparat złożony w tabletce, zawierający inhibitor NS5A elbaswir (50 mg) i inhibitor proteazy NS3/4A grazoprewir (100 mg).

- Decyzja o rejestracji produktu leczniczego Zepatier w Unii Europejskiej jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku skutecznego leczenia wyniszczającej choroby, jaką jest wirsowe zapalenie wątroby typu C. MSD od ponad 30 lat działa na rzecz zwalczania HCV - przypomina Erik Plas, dyrektor zarządzający firmy MSD w Polsce.

- Zależy nam nie tylko na tym, aby leczenie było dostępne dla jak największej liczby pacjentów, ale chcemy też przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z tą chorobą, a w przyszłości być może do całkowitej eliminacji wirusa - dodaje Erik Plas.

W badaniach klinicznych z lekiem Zepatier wzięło udział ok. 2 tysięcy pacjentów z całego świata, w tym z Polski. Badania obejmowały trudne populacje pacjentów (pacjenci z wyrównaną marskością wątroby oraz u których nie powiodło się wcześniejsze leczenie pegylowanym interferonem w skojarzeniu z rybawiryną, z użyciem inhibitora proteazy HCV lub bez).

- W badaniach tych u pacjentów przewlekle zakażonych genotypem wirusa 1b, leczonych produktem leczniczym Zepatier przez 12 tygodni trwałą odpowiedź wirusologiczną (sustained virologic response, SVR) po 12 tygodniach od zakończenia terapii (SVR12 uznawaną za wyleczenie wirusologiczne na podstawie niewykrywalnego stężenia RNA HCV) uzyskano u 96% (301/312) - informuje producent w komunikacie prasowym.

Spośród pacjentów przewlekle zakażonych genotypem 1a, wyleczenie uzyskano u 93% (483/519) i 95% (55/58) pacjentów leczonych odpowiednio produktem leczniczym Zepatier przez 12 tygodni lub produktem leczniczym ZEPATIER w skojarzeniu z rybawiryną przez 16 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH