Europejska agencja leków o stosowaniu preparatu Numeta

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) zaleca zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i opracowanie nowej postaci leku Numeta G13%E oraz wprowadzenie środków ograniczających ryzyko dla Numeta G16%E.

Powodem podjęcia decyzji jest ryzyko wystąpienia hipermagnezemii (wysoki poziom magnezu we krwi). Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Numeta G13%E, podawanego wcześniakom, pozostanie zawieszone do czasu udostępnienia nowej postaci leku.

W przypadku preparatu do żywienia pozajelitowego, Numeta G16%E, stosowanego u dzieci urodzonych o czasie i dzieci do drugiego roku życia, PRAC jest zdania, że stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny, o ile przedstawiciele zawodów medycznych monitorują poziomy magnezu we krwi pacjentów przed podaniem preparatu i w odpowiednich odstępach w trakcie jego podawania, zgodnie z normalną praktyką kliniczną oraz potrzebami klinicznymi danego pacjenta.

U pacjentów z podwyższonym poziomem magnezu we krwi lub zidentyfikowanymi objawami hipermagnezemii  stosowanie preparatu Numeta G16%E powinno zostać przerwane lub należy zmniejszyć szybkość wlewu.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH