Ekspert o finansowaniu terapii niestandardowych w onkologii

Przyjęte w innych państwach metody oceny terapii niestandardowych umożliwiają uniwersalne rozpatrywanie wniosków przez płatnika. Dzięki temu finansowane są skuteczne leki. Czy w innych krajach funkcjonują lepsze metody optymalizacji finansowania terapii niestandardowych?

W Polsce część leków finansowanych jest pozasystemowo w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. Do końca 2014 roku w ramach tej procedury można finansować terapie, które zostały dopuszczone do obrotu do 31 grudnia 2011 roku. Refundacja leczenia wymaga zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej w 2013 roku przewidują utrzymanie tego ograniczenia dla substancji zarejestrowanych przed 2012 rokiem. Zmiana dotyczy wprowadzenia w miejsce chemioterapii niestandardowej programów indywidualnego dostępu do leków onkologicznych.

Zgody na finansowanie nadal będą wydawać dyrektorzy oddziałów NFZ. Nowością jest to, że wnioski będą opiniować konsultanci wojewódzcy. Prezes Funduszu ma ponadto powołać komisję kwalifikacyjną, w skład której wejdą konsultanci krajowi z poszczególnych dziedzin medycyny.

Doktor Rafał Zyśk, prezes Health Economics Consulting, przekonuje, że w innych krajach funkcjonują lepsze metody optymalizacji finansowania terapii niestandardowych:

- Dzięki zastosowanym narzędziom i algorytmom pozwalają na szybkie, przejrzyste i uniwersalne rozpatrywanie wniosków przez płatnika. Warto takie rozwiązania wprowadzić w Polsce, by można było jednakowo podchodzić do ocenianych leków i ograniczyć dowolność urzędniczą.

O przyjętych rozwiązaniach w innych państwach czytaj: http://www.rynekaptek.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH